82 Vr. „Was het de bedoeling de vermoeide manschappen op te vro lijken door hen op het schoone spektakel eener wachtparade te „vergasten Antw. Neen. Dat voorschrift is noodzakelijk om de tactische onderdeden van de verschillende korpsen op de eenvoudigste wijze en zonder verdere vermoeienis te kunnen indeelen voor het betrek ken van de veldwachten. Vr. „Verdient het na een Jndischen oorlogsmarsch aanbeveling „den veiligheidsdienst gedurende den geheelen nacht aan dezelfde „zwaar vermoeide manschappen toe te vertrouwen?" Antw. Neen. Wanneer voorschriften gegeven worden omtrent „beveiliging van bivakken", dan moet niet alléén gelet worden op die bivakken, welke na een vermoeienden oorlogsmarsch worden betrokken, maar evenzeer op die, welke reeds gedurende eenige dagen betrokken zijn. Wat voor de eersten niet is aan te bevelen, kan bij de laatsten zeer goed worden toegepast. Overigens wordt verwezen naar 131, handelende over de gesloten bivaks en del2e alinea van 140, waaruit blijkt dat bij kleine afdeelingen, die een gesloten bivak hebben betrokken, de aflossing zóó kan worden geregeld, dat telkens of 1 gedeelte waakzaam is. De tijd van aflossing van die gedeelten blijft overgelaten aan den Commandeerenden officier. Van 't aanhouden van wachtroosters, enz. is daarbij natuurlijk geen sprake. 141. De politiewacht, waarvan in deze sprake is, acht C.S1'. vrij wel overbodig, en wil daarvoor in de plaats stellen, dat alle wachten tevens met den politiedienst belast worden. O. i. zou dat minder goed wezen, omdat de veldwachten reeds genoeg te doen hebben voor de bewaking naar buiten. De bewa king van gijzelaars en krijgsgevangenen, die in Indië met de onvol doende middelen voor eene verzekerde bewaring in een bivakzeer veel zorg vereischt, zou de taak van de commandanten te veel bezwaren, terwijl het ook niet geraden voorkomt de genoemde per sonen die er steeds op uit zullen wezen om te ontvluchtenbij de veldwachten te doen verblijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 43