436 van 1000 mark, voor het kookgereedschap alleen 300 en voor c. en d. eveneens 300 mark. De modellen moeten 31 December a. s. ingediend zijn. De vereischten zijn: a. De helm moet tegen felle zon en regen beschutten, zoo licht moge lijk zijn, vast om het hoofd sluiten zonder ongemakkelijk te zitten, ook bij opgeslagen stormketting en bij het liggend schieten in marschuitrusting, en eene goede ventilatie toelaten. Gewenscht is, dat de helm bijdraagt tot het goed militair voorkomen van den man. b. In den ransel of daarmee overeenkomende inrichfing moet worden gedragen1 linnen broek of onderbroek1 hemd1 paar halve laarzen van het tot heden bestaande model of wel ander schoeisel1 paar voet lappen1 politiemuts, 80 patronen in pakjes, naaigereedschapborstels en poetsgereedschap, 1 smeerdoos, 1500 g. beschuit, 600 g. vleesch in blik, 375 g. rijst, 75 g. zout en 75 g. koffie elk in een klein zakje, 1 voldgezangboek. c. de veldflesch moet liter vloeistof kunnen bevatten, een eenvou dige en stevige sluiting hebben en voorzien zijn van een lossen beker. d. de broodzak moet ondoordringbaar voor regen zijneene verdeeling in twee vakken is gewenscht. e. de veldlaarzen moeten de marschvaardigheid bij alle weers- en terrein- gesteldheden in zomer en winter bevorderen; lichtheid komt in de tweede plaats in aanmerking. de tweede voetbekleeding moet dienen als hulp op marschen. (Schiveiz. Zeitschr. für A. und G.) Iets over Stalverlichting. De vraag, of eene voortdurende verlichting, ook in de groote militaire stallen, des nachts nuttig of zelfs onvermijdelijk is, werd niettegenstaan de haar oeconomisch en hygiënisch belang nog zoo weinig besproken, dat het misschien doeltreffend mag geacht worden haar aan een kort, op veeljarige ondervinding steunend, onderzoek te onderwerpen. Omstreeks 1855 trok het mijn aandacht, dat de op dezelfde wijze ge voede, verzorgde en gereden paarden van een en denzelfden troep, een

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 449