DE VOORBEREIDING EN UITRUSTING YAN DE EXPEDITIE NAAR TENOM IN JANUARI 1884. Het is van algemeene bekendheid, dat menige expeditie in Indië ondernomen moet worden naar zoodanig gedeelte van den Archipel, waarvan wij, uit een militair oogpunt, slechts eene zeer onvolledige kennis bezitten. Wel is waar worden in dergelijke gevallen geene pogingen onbeproefd gelaten ter verkrijging van meer vertrouwbare gegevens van het vermoedelijke operatietooneel, doch vaak worden die pogingen niet met den gewensehten uitslag bekroond en ziet de expeditie - commandant zich dientengevolge verplicht te vertrekken, toegerust met eene zeer geringe kennis van de streek, waar hij han delend moet optreden. In niet geringe mate is het welslagen van zulk eene expeditie afhankelijk van de wijze, waarop zij is voorbereid en van de zorg aan de uitrusting besteed. Eene nauwgezette studie van voorbereiding en uitrusting van Indische expeditiën kan dan ook voorzeker voor ons, Indische officieren, niet anders dan van het hoogste belang worden geacht. Daardoor toch leert men de zwarigheden kennen die bij de voor bereiding zijn te overwinnen en de aandacht vestigen op datgene, waarop bij de uitrusting noodzakelijk moet worden gelet. Ongelukkigerwijze zijn echter voor eene zoodanige studie meermalen de noodige bronnen niet beschikbaar. Om eenigszins hieraan te gernoet te komen, zullen wij van de expeditie naar Tenom in Januari 1884, de voorbereiding (uit een militair oogpunt) en de uitrusting zoo uitvoerig mogelijk bespreken. Het stranden van het stoomschip Nisero op de westkust van Atjeh Getrokken uit het daarover ingediende offieieele verslag. 1884, Dl. II. 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 452