445 Potjoet Mohamad, dat de moerassen en diepe sawah's, die tusschen de Soengei Oen en de Tenom-rivier gelegen waren, te dicht aan laatst genoemde rivier sloten en den doortocht beletten. Yolgens zijne schatting zouden de vier opgenoemde plaatsjes te zamen 100 huizen bevatten en Tenom met Pangah over 3000 weer bare mannen kunnen beschikken; de schoonzoon van Potjoet Moha mad, Toekoe Hoessin, meende dat de vorst van Tenom, wanneer hij al de weerbare mannen uit de hem onderhoorige streken opriep, wel 4000 man in het veld zoude kunnen brengen. De bevolking woonde voor het grootste gedeelte verspreid tusschen de pepertuineu. Aan wapens en kruit kon de vorst van Tenom beschikken over 60 achterlaadgeweren, een honderdtal geweren van allerlei soort en eene zeer groote hoeveelheid kruit, in vaatjes opgelegd. (1) Behalve aan Potjoet Mohamad vroeg de Chef van den Staf ook in lichtingen omtrent de gesteldheid van het binnenland aan den heer Roura, die vroeger langen tijd op de westkust van Atjeh had rond gezworven en nu aldaar onderzoekingen wilde doen, met het oog op mijnontginningen. In het laatst van de maand November was hij in gezelschap van Toekoe Jit, vroeger voogd over Toekoe Imam Moeda, naar Tenom geweest. Deze deelde mede dat hij, na de Tenom rivier binnengevallen en bij de Gedei afgestapt te zijn, van daar in een sampan de Soengei Oen was afgevaren en verder overland de reis had voortgezet naar Padang Kring en de 15 minuten verder gelegen kampong Sim pang Olim, de woonplaats van den vorst van Tenom. De Soengei Oen werd door hem 15 M. breed en 1 M. diep ge schat. De weg van laatstgenoemde rivier naar Simpang Olim was wel een voetpad, maar daar het door korte alang-alang liep, kon de weg breed genoemd wordenalleen het laatste gedeelte langs de Tenom- rivier was zeer smal en voerde vlak langs den 3 a 4 M. hoogen steilen rivieroever, zoodat men telkens gevaar liep bij de minste aard storting in de rivier te vallen. De geheele afstand van de Gedei tot Simpang Olim schatte hij een half uur gaans. (1) Een Atjehsch vaatje kruit houdt 6 Kg. in.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 458