448 - eenigermate belet worden dat de sloepen ook nog beschoten worden bij het teruggaan door de branding vóór de riviermonding. De voorgestelde wijze van landen is bepaald onmogelijk, wanneer de vijand vóór de landing bij b. bepaald stelling heeft genomen en zich daar heefc ingegraven en versterkt. Wel zou men hem door het geschutvuur van de schepen kunnen dwingen zijne positie te verlaten, doch als de sloepen bij de riviermonding zijn gekomen, zullen de oorlogsschepen het vuur moeten staken en niets belet dan den vijand zijne positie weder in te nemen en onze sloepen te bestoken. In plaats van ten zuidoosten van de riviermonding te landen kan zulks ook geschieden noordwestwaarts daarvan op een punt, waar de stroom der rivier niet meer hinderlijk is. Het aan wal gezette de tachement moei dan van het landingspunt onmiddellijk oprukken naar de Soengei Oen en zoo goed mogelijk bij de monding dier rivier stelling nemen. Yan uit deze stelling zal het echter waarschijnlijk weinig kunnen medewerken bij een aanval op de Gedei, misschien kan dit geschieden van den rechter oever der Soengei Oen doch daar omtrent kan niets zeker gezegd worden, het moet blijken als men daar ter plaatse is en het terrein verkend heeft. Yan de houding van den vijand zal dan verder afhangen hoe de aanval op de Gedei moet worden gedaan, namelijk öf vau den rech ter oever der Soengei Oen óf op de wijze als bij de landing zuidoost waarts van de Tenom- rivier is aangegeven. Na het nemen van de Gedei is het wenschelijk, zoo spoedig mogelijk een overgang over de Soengei Oen te maken ten einde eene gemeen schap in het leven te roepen tusschen de in de Gedei en bij b. (fig. 3) opgestelde troepen. Het voordeel van deze wijze van landen en verder optreden is, dat men geen gevaar loopt dat de vijand onze sloepen uit den boschrand bij b. zal bestoken, juist op een moeilijk oogenblik b. v. een afgeslagen aanval op de Gedei of het binnenvaren der riviermon ding een nadeel is echter dat een aanval op de Gedei slechts weinig of in 't geheel niet kan worden gesteund, het detachement dat het eerst aan wal is gezet een boschachtig terrein vóór en rondom zich heeft en zoodra het het bosch is ingegaan niet meer van de reede kan worden ondersteund

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 461