465 Zoo vernamen wij nog dezer dagen van een landsman, dat de nog zoo heel lang niet opgeheven Koloniale Guides, uit het oogpunt van veiligheid, in West-Indië een zeer groot crediet genoten en dat dit Negerkorps ['t is waar, deze waren Afrikaansche Negers] bij alle amb tenaren en burgers hoog aangeschreven stond. De le luitenant der infanterie van het West-Indisch leger E. A. Van Romondt deelt daarentegen letterlijk het volgende mede„niette „vermijden is het, om zooveel mogelijk de troepen (van het West- Indische leger bedoelt hij) uit Europeanen te doen bestaan. „De ondervinding toch heeft geleerd, dat de alhier aangeworvene „inlanders, op enkele uitzonderingen na, niet geschikt zijn voor den „militairen dienst. „Het overgroote deel kenmerkt zich door indolentie en traagheid, „bovendien mist het orde, regel, aansluiting en samenhang. „De proef om inlanders tot militairen te vormen, mag dan ook „gerust als mislukt worden beschouwd." Dit schreef de heer Van Romondt, een officier, die sedert 17 jaar in het West-Indisch leger dient, den 21 Januari 1883. De kapitein van het Oost-Indisch leger S. De la Parra, die van zijne officiersjaren er tien bij het West-Indisch leger gesleten heeft, vermeent echter 't gebrek aan waardeering van den Negersoldaat daar ginds aan andere oorzaken, buiten de persoonlijkheid van den Neger gelegen, te moeten toeschrijven Men wil nu, onderstelt hij, een maal in het West-Indisch leger geen Negers meer, omdat eene zeke re partij aldaar de meening is toegedaan, dat men met het inlijven van Negersoldaten eenmaal begonnen, om der financiën wille, weldra geen Europeesche soldaten meer te Harderwijk voor het West-Indisch leger zal gaan afzonderen. Om dus den blanken militair in West- Indië te behouden, wordt van den Negersoldaat liefst veel kwaads gezegd. In hoever het oordeel van den kapitein De la Parra juist is en zijn collega Van Romondt van het West-Indische leger voor de goe de eigenschappen van den Negersoldaat blind schijnt te zijn, kan door ons niet worden beoordeeld. „Over de sterkte en samenstelling' der troepen in Suriname," Militair Blad no. 5 van 15 Maart 1883. Zie zijne artikelen voorkomende in nummer 7 van den twaalfden jaargang dezes getiteld: „de werving van Amerikaansclie Negers voor liet Indisch leger."

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 478