474 dentie van den Schah, der eine besondere Vorliebe für seine Soldaten haten waarom dan ook zeker die soldaten zoo uitgerust zijn, dat zij, om op wacht te trekken in eenigszins vertoonbare uniform, te voren een pakje uit het magazijn behooren te ontvangen, om het na aflossing weer in te leveren. Al hetgeen wij dus van den Pers zijn te weten gekomen, leidt er toe, aan te nemen dat hij in zijn eigen land waarlijk niet aan weelde is verwend geworden en als soldaat zich in velerlei andere opzichten niet weinig aanbeveelt. Ook van zijn overdreven godsdienstzin ten slotte schijnt minder te vreezen te zijn, als hij eenmaal in de kazerne, als men het zon noe men kangenaturaliseerd is. Daaromtrent zegt ons de Heer Wills„The great portion of the merchants, traders and villagers are really Mahommedans. The Persian is not prone to fanaticism, though he is easily excited to it, and dangerous when in a state of religious fervour. They are very particular as to prayers and forms, as fasting etc., and many carry them out at great personal inconvenience. Among the military class however, irreligion is rife. These say no prayers, keep no fasts, have no belief, and are utterly dead to every thing but what they believe to be their own interests. Wij zullen het hierbij laten, omdat wij thans genoeg van den Pers af weten. Wenden wij alsnu de oogen naar Europa, meer in het bijzonder naar Nederland, waar de werving stellig meer productief is te maken, mits men er zich slechts wat meer moeite voor gelieft te getroosten. Over het algemeen genomen, doet „menin Nederland niets in het belang der werving. Slechts twee autoriteiten in gansch Nederland zijn daarvoor werk zaam en wel de Minister van Koloniën, die zijne jaarlijksche dosis schrifturen omtrent dat onderwerp aan den commandant van het koloniaal werfdepot toezendt en deze laatste Harderwijksche autoriteit, wiens betrekking uitsluitend medebrengt, op zijne en 's Minister's wijze te doen werven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 487