37 - Die manschappen, die, zooals C.S1'. zegt, geen kinderen zijn hebben dus de vrijheid hun geweer te laden, wanneer zij dat noodig achten. Door dus voor te schrijven dat zij altijd met geladen geweer mar- cheeren wordt het geweer noodeloos aan beschadiging blootgesteld en de kans van ongelukken vermeerderd zonder dat het vertrouwen der manschappen er door vergroot. O. i. moet dus het bepaalde in punt 3 van 175 behouden blijven. Alvorens de anti-critiek voort te zetten wijst de heer C.S1'. op de volgende omstandigheden, welke hier met de beantwoording volgen. 1°. „Dat 196 van het Voorschrift den onervaren krijgsman alles, „behalve een juiste voorstelling van onze Indische rivieren zal geven". Het Voorschrift levert geen terreinbeschrijving, doch geeft maat regelen aan, welke behooren te worden nagekomen, zoolang liet terrein zulks toelaat. Is het terrein langs die rivieren onbegaanbaar dan kunnen die maatregelen niet worden toegepast. Tot die overtui ging kan men slechts komen door aanschouwing. Eene algemeene beschrijving van die terreinen is dus niet noodzakelijk. 2°. „Dat het in 213 ter sprake gebrachte kaartje der omstreken „bij de gedachte aan de Sumatraansche, Borneosche, Moluksche en „andere wildernissen niet als zeer kenschetsend voor den toestand kan „worden aangemerkt." Wanneer, zooals C.Sr. zegt, het schouwtooneel onzer daden voor de eerste eeuwen wel zal liggen in de door hem genoemde wil dernissen, dan zou niet van een kaartje mogen gesproken worden. Maar zou dan het voorgeschrevene meer „kenschetsend" worden? Wij gclooven het niet. En daar het nut van een kaartje voor een veld wachtcommandant niet te ontkennen is en het schouwtooneel onzer daden niet uitsluitend in de genoemde wildernissen zal zijn gelegen komt het noodig voor in het Voorschrift op te nemen, dat de wacht commandant zoo mogelijk van een kaartje der omstreken moet voor zien zijn. 3°. „Dat tegen het uitsluitend gebruik maken van „dubbelposten" „vele bedenkingen zijn in te brengen, ten eerste, omdat bij nacht „soms zooveel posten noodig zijn, dat een wachtdienst met dubbel posten te zwaar zoude worden en tweedens, omdat de kozakken-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 48