479 Dan moet men de handgelden, die nu des zomers en des winters even hoog zijn, in den zomer opvoeren, in den winter lager stellen. Zooals nu telken jare in Nederland te zien is, komen verreweg de meeste liefhebbers in de wintermaanden aan, als wanneer gebrek hen uit de ouderlijke woning drijft. Die soldaten verkrijgt men evenzeer, ook bij het geven van wat minder groote som. In den zomer, als velen een behoorlijk daggeld met handenarbeid kunnen verdienen, moeten echter de lokmiddelen grooter zijn. Voorts behooren in het leger de compagnies-commandanten meer dan thans, het overgaan bij het Indisch leger, op gepaste wij ze aan te moedigen. De keuring wijders moet minder streng zijn en ieder aspirant, al voldoet hij op het oogenblik van aanmelden niet, moet met zijne goed keuring in het hospitaal kunnen worden opgenomen, ten einde daar genezing te zoeken en zoodoende voor den kolonialen dienst geschikt te worden. Geef voorts aan iederen veldwachter of politie-agent eene premie van 10 gulden voor iederen physiek geschikten recruut, dien hij aanbrengt en aan den burgemeester een voorschot, om den aspirant naar Har derwijk te laten reizen. Aan de „puijen" van het Raadhuis, hoe klein een dorp ook zij, moet van het aanplakbord ten allen tijde voor een ieder te lezen zijn de voorwaarden van engagement, de wijze van huisvesting, voeding en verpleging in Indië, de soldijen en toelagen, benevens de voorschriften van gageering. Heeft een soldaat een zeker tal jaren in Indië gediend, dan moet hij den voorrang hebben bij de voorziening van vacaturen in eenige nu reeds met name te noemen betrekkingen, zooals brievenbesteller, politie-agent, commies bij de belastingen, oppasser in zieken in richtingen, portiers- en cipiersbetrekkingen in gevangenhuizen enz. enz. Voor onderofficieren kunnen andere ambten worden gereserveerd als brieven gaarders, onderinspecteurs van politie, fortwachters als anderszins. Aan die bepaling moet streng de hand worden gehouden, veel strenger dan nu reeds in die richting geschiedt. De militair van het Indische leger moet in dit opzicht den voorrang hebben ook boven den militair van het Nederlandsche leger.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 492