480 - Het feit, dat het eene leger zich voldoende met het conscriptie stelsel voeden kan en Indië alleen door vrijwilligers in leven kan blijven, dwingt tot zoodanige bevoorrechting. Doch in de voornaamste plaats moeten de Indische hoofdambtenaren, de werving in dit opzicht bevorderlijk zijn. Het leger moet voortaan de trechter worden, waar de mindere man door heen moetom eene landsbetrekking machtig te worden. Greëmploieerden bij eenige staatsexploitatie, opzieners over de wegen, ondercollecteurs op de buitenbezittingen, klerken bij de de partementen van algemeen bestuur, enz. enz. al die soort betrekkingen moeten in den regel aan oud-militairen van goed gedrag vergeven worden. De kleurling zal dus eerst een zeker aantal jaren in het leger moe ten dienen, al zijn het er maar 3 of 6, wil hij eenige kans verkrijgen op eene plaatsing in 's lands civielen dienst. In hoe hooger betrekking hij het leger, na een gevorderd aantal jaren, vaarwel zegt, in des te beter civiele landsbetrekking moet hij kans tot plaatsing verkrijgen. Wij verzekeren, dat bij zulk een stelsel van vergeven van de min dere landsbetrekkingen, de werving niet slechts in Nederland, maar vooral ook die iu Indië, die nu in het tijdvak van 18781882 gemid deld slechts 133 Europeanen 'sjaars bedroeg, aanmerkelijk gunstiger zal zijn. Wellicht, dat men dan achter 133, ieder jaar een 0 zal mogen voegen, om de hoeveelheid aangenomen kleurlingen en creolen aan te geven en dat er eindelijk een tijd zal naken, waarop de aanvulling van het Indisch leger geen hoofdbrekens meer kosten zal. In dat opzicht is geen land ter wereld beter geschikt dan Indië, om het dienst nemen bij het leger aan te moedigen. In dat land toch vindt men een ambtenaarswereld „par excellence", om den aspirant-staatsruif -knabbelaar te noodzaken, te voren eenige jaren als militair te dienen. Een legio baantjes aan de gouvernementsbureaux, de posterijen en het binnenlandsch bestuur enz. enz. komen gedurig vacant, om deze voor de hier bedoelde lieden te reserveeren. Wij stellen ons voor, dat op die wijze, om ons nu eens tot globale

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 493