481 cijfers op het gebied der Europeesche werving te bepalen, jaarlijks zouden verkregen kunnen worden: 1500 Nederlanders. 1000 Creolen en kleurlingen. 1000 Vreemdelingen. te zamen 3500 Europeesche militairen. Kon het Legerbestuur nu tevens de Amboineesche werving milder doen vloeien (wel te verstaan door het stellen van gunstiger voorwaar den en het harder medewerken in deze der civiele ambtenaren) en de Amerikaansche in het bijzonder de West-Indische Negers in bedui dende getale aan het Oost-Indisch leger weten te verbinden, dan zou het Indisch leger veel minder Javanen behoeven aan te werven en tevens op eene grootere sterkte kunnen worden gebracht, welke de politieke omstandigheden van den tegenwoordigen tijd gebiedend eischt. De ter sprake gebrachte aanwerving van Timoreezen, Balineezen Niassers, Japanners en Perzen laten wij hierbij, om hunne proble matieke oorlogswaarde of de tegen die aanwerving wellicht bestaande politieke bezwaren, buiten rekening. De verwezenlijking van al deze onze denkbeelden zal intusschen geld kosten, veel geld kosten. Wij durven daarvan zelfs geene berekening te maken, gesteld al dat wij daartoe de gegevens bezaten. Maarwaarvoor moet in Iridië in de allereerste plaatsgeld beschikbaar worden gesteld P Een kind kan het u zeggen voor het behoud der kolonie. Nummer één op de Eegeeringsagenda is dus: het leger, de marine en daarna de politie. Eerst daarna komen aan de orde dominees, pastoors, irrigatiewerken, spoorwegbruggen, onderwijzers, conversie van individueel in commu naal grondbezit of omgekeerd, invoering van westersche rechterlijke organisatiën en de daarmee verband houdende reisdeclaratiën en hoogere kosten voor justitie enwat niet al! Wanneer het behoud der koloniën door een onvoldoend sterk leger niet verzekerd is, hebben alle andere nuttige landsinstellingen en ambten slechts eene betrekkelijke waarde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 494