485 het pseudoniem „Een Infanterist," wordt de Carne-Pura daar het eerst ter sprake gebracht, onder de benamingPatent Fleisch-Pulver. Dat de door den geachten schrijver genoemde cijfers, zoo wat be treft den prijs, als het gehalte aan eiwit enz. niet volkomen met de mijne overeenstemmen, zal uit het hierna volgende blijken; mogelijk zijn deze verschillen te danken aan de minder juiste gegevens welke hem destijds ten dienste stonden, of voorzooveel betreft, den prijs, aan de wijziging, welke deze sedert heeft ondergaan. En nu ter zake. "Wat is Carne-Pura, of Patent Fleisch- Pulver? Ziehier in het kort het antwoord. Carne- Pura is tot poeder gemalenverschvetvrij vleesch waaraan vooraf zooveel mogelijk, alle waterdeelen onttrokken zijn. Daartoe wordt het vleesch van geslachte runderen in stukken gesnedenzorgvuldig van de beenderen gescheiden en daarna fijn gehakt door middel van hakmachines. Dit gehakte vleesch wordt in dunne lagen op draadroosters uitgespreid en op deze in een oven met verschillende verdiepingen geschovenwaarin het drogings proces afloopt. Deze ovens zijn zoo ingericht, dat men steeds aan het werk kan blijven want terwijl van onder het versche vleesch wordt ingeschoven, komt het er door eene bijzondere inrichting van boven gedroogd uit te voorschijn. Hierdoor is men in staatdag en nacht doorwerkende, dagelijks omstreeks 1200 kilo rauw vleesch in één oven te drogen. Yóór of gedurende het drogenwordt aan het vleesch keukenzout toegevoegd. Het gedroogde vleesch is hard en knapperig en wordt nu in molens tot poeder gemalen. Dit poeder is echter nog niet de Carne-Pura, doch wordt dit eerstnadat het gescheiden is van de onverteerbare overblijfselen aangeboden. In dien tusschentijd verscheen in n°. 8 van liet Ind. Militair Tijdschrift van dit jaar een artikel over „de verpleging met verduurzaamde levens middelen", waarin eveneens gesproken wordt over de Carne-Pura. Als naschrift heb ik hierover nog het een en ander in het midden gebracht. H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 498