486 van het vleesch [pezenzenuwen enz.] die na het malenop mecha nische wijze daaruit verwijderd worden. Ook het afgescheiden gedeelte gaat niet verloren, doch wordt daarvan en uit de fijn gemalen beenderenbouillon getrokkendie daarna tot extract wordt ingedikt. Het van alle vreemde bestanddeelen gereinigde vleeschpoeder, de Carne-Pura, kan nu direct worden gebruikt tot het. vervaardi gen van bouillon of soep, of wel om het te vermengen met andere voedingsmiddelen. In den handel komt het zoowel onvermengd, als in verbinding met andere voedingsstoffen voor. Zoo worden o. a. erwten, boonen, linzen of aardappelen, na behoor lijke reiniging, tot meel fijn gewreven; vervolgens wordt een dezer meelsoorten in bijzondere machinesin vooraf bepaalde verhouding innig gemengd met vleeschpoeder, vet, kruiderijen en zout, om daarna onder hydraulische persentot cylindervormige lichamen zoogenaamde patronengeperst te worden waarvan men zich, na een half uur koken in water, een goeden maaltijd kan bereiden. De samenstelling dezer patronen berust geheel op wetenschappe lijke gronden, zoodat daarbij de juiste verhouding tusschen stikstof- houdende en stikstofvrije voedingsmiddelen is in acht genomen. Men kwam het eerst op het denkbeeld, vleesch op deze wijze voor bewaring en verzending geschikt te maken, door de groote hoe veelheid afval, die nutteloos achterbleef bij de bereiding van vleesch- extract, volgens de Liebigsche methode. Het hoofdbestanddeel van dezen afval bestaat uit vleesch vezelen, welke, nadat de z. g. extractiefstoffen en zouten (kali-kalk-magnesia en ijzerphosphaten) ten dienste van het extract, en het vet, met het oog op de conserveering, aan het vleesch onttrokken zijn, nog vele stoffen bevatten welke zeer voedzaam zijn voor dier en plant. Daarom droogde men dezen afval en wreef hem vervolgens fijn, waarna dit preparaat slechts 13°/0 vochtdeelen bevatte, tegen 6568°/0 water, aangetroffen in het vleesch van vetgemeste ossen. In watervrijen toestand bevat dat meel volgens E. Wolff 8283°/0 eiwitstoffen en 13 14°/0 vet. Dit gaf aanleiding tot het nemen van proeven op dieren, die uit stekende resultaten opleverden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 499