487 Ook werden in het geheim enkele pogingen aangewend om dezen afval als voeding voor den mensch van nut te doen zijn, door onder de schoonklinkende namen van vleeschsoep meel en vleesch-groenten meel, eene voor de fabrikanten zeer goedkoope waar, zeer duur te verkoopen. Deze pogingen liepen dan ook op niets uit, omdat de mensch, be halve den eisch van voedingswaarde, welken hij aan een levensmid del stelt, natuurlijk ook rekening houdt met zijn smaak, en een pre paraat, dat vooraf zijne smaakgevende bestanddeelen heeft afgestaan tot het bereiden van vleesch-extract, onmogelijk aanspraak kan ma ken op den naam van een smakelijk gerecht. Zulk een preparaat heeft, zooals men gemakkelijk kan nagaan, een lijmachtigen smaak, welke zelfs door toevoeging van zout en kruiderijen, niet of slechts zeer onvolkomen te verdrijven is. Van vleeschsmaak is geen spoor aanwezig, en vleeschbouillon kan uit dat, uit uitgekookte vleeschvezels samengesteld meel, nimmer verkregen worden. Het eenige waarvoor zulk meel dan ook in aanmerking komt, is voor beestenvoeder, b. v. voor varkens, honden en zelfs voor paarden. Voor laatstgenoemden werd bij een regiment kuraasiers in Pruissen brood gebakken, bestaande uit bedoeld vleeschmeel vermengd met fijn gehakte haver, een weinig zout en wat zuurdeeg, waarvan dage lijks aan ieder paard, onder inhouding van de daarmede overeenko mende hoeveelheid haver, één ration werd toegediend. Het resultaat van deze proef was gunstig. De kurassierspaarden werden met den dag sterker eii beter bestand tegen langdurige ver moeienissen en bij de herfst-manoeuvres van 1879 vervolgde het zwaar bepakte eskadron kurassiers, een zeer goed aangevoerd en bere den eskadron huzaren zoodanig, dat het laatste aanmerkelijke verlie zen door het eerste leed, alleen veroorzaakt door de grootere krachts ontwikkeling van de kurassierspaarden. Een ander voordeel levert dat vleeschmeelbrood op, door zijn geringen omvang in verhouding tot zijne groote voedingswaarde, waar door het mogelijk is ten le, iederen ruiter meerdere dagrations op zijn paard te doen medenemen, en ten 2e zelfs eene heel korte rust, tot voederen te benutten. 1884, DL II. 3l

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 500