489 Op dit fabricaat is verder patent verleend, in een groot aantal Euro- peesche en niet-Europeesche landen en koloniën. Ook in Nederland is het thans in vele comestible winkels te krij gen, terwijl de hoofddepothouders Nieuwcassteel Van den Heuvel gevestigd zijn te Utrecht. Laten wij nu de verschillende eigenschappen van de Carne-Pura eens achtereenvolgens nader gaan beschouwen. 1°. Hare bruikbaarheid in liet algemeen. Het preparaat wordt vervaardigd uit versch rundvleesch en bevat allo voedingsstoffen van het vleesch. Voor alles berust de waarde van vleesch op zijnen rijkdom aan eiwit, waarvan de opname in het levend organisme, noodzakelijk is voor zijn bestaan. Vleesch, biedt eiwit niet alleen in zeer groote hoeveelheid aan, doch ook in een licht oplosbaren vorm, ook voor zwakke spijsverteerings- organen, iets wat niet immer kan worden beweerd van de beide andere vertegenwoordigers van eiwithoudend voedsel, melk en eieren en nog veel minder van de eiwit bevattende vruchten en groenten, waaronder erw ten en boonen een eerste plaats innemen. Heen voedingsmiddel, zegt prof. Von Voit, verschaft ons zoo ge makkelijk eiwit, als vleesch. Bij eene aan vleesch rijke voeding, hoopt zich in ons lichaam het best en het spoedigst een groote voorraad op van circuleerend eiwit, iets wat wij juist bij krachtigen arbeid noodig hebben. Het vleesch is echter niet alleen voedingsmiddel, het is ook een z. g, genotmiddel, want behalve de eigenlijk voedende bestanddeelen, bevat het ook zulke, welke noch tot vervanging van verbruikte weefsels bijdragen, noch bij hare vertering gebonden spankracht geven, d. i. in warmte of arbeid overgaan, maar, op het zenuw stelsel werkende, een gevoel van bevrediging en een verhoogd krachts- gevoel te voorschijn roepen. Geen ander eiwithoudend voedsel heeft deze uitwerking, zij is alleen het vleesch eigen. Daarom moet het vóór alles, bij bepaling der waarde van een uit vleesch samengesteld verduurzaamd levensmiddel maatgevend wezen, dat het onder die bewerking niet geleden heeft en dat het dus niet alleen

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 502