493 Dit in aanmerking nemende, ziet men dat 1 kilo Carne-Pura, vertegenwoordigende 6 kilo versch vleesch, eene reëele waarde heeft van 6 X 1.15 f 0.08] 642, terwijl het in het klein verkocht wordt voor f 3.30, dus nagenoeg tegen de helft van hare reëele waardeterwijlin aanmerking nemende wat hieromtrent werd gezegd op blz. 491, zij per kilo f 1.94 goedkooper is, dan de daarmede in voedingswaarde (1) overeenkomende hoeveelheid vleesch met beenderen. Zooals we echter hiervoren zagen, wordt het bij inkoop en gros, nog veel billijker geleverden wordt de verhouding dandus ook nog gunstiger. 3°. De duurzaamheid van de Carne-Pura. Doordat aan dit preparaat nagenoeg alle waterdeelen onttrokken zijn, is het zeer weinig aan bederf onderhevig. De eerste proeven met het vleeschpoeder werden genomen in de jaren 1860-1872 en het daarvan aanwezige restant is, volgens Dr. C. C. Meinert, nog geheel onveranderd. In den winter van 1874 op 1875 begonnen de grootere proeven en is het destijds vervaardigde Carne- Pura, tot heden eveneens versch en smakelijk gebleven. De met de preparaten van 1876, in den zomer van 1878 en in het voorjaar van 1880 gereedgemaakte spijzen, vonden bij allen die er van aten en in het bijzonder bij meerdere daarmede gevoede arbeidersfamiliën en Duitsche soldaten grooten bijval. Deze feiten toonen aan, dat dit nieuwe geconserveerde levensmiddel ook voor den soldaat te velde van groote waarde is en dat het ook met goed gevolg zou kunnen worden verstrekt aan die garnizoenen waar niet geregeld versch vleesch te krijgen is. 4°. Haar geringe omvang en liaar gering gewicht. Een van de grootste voordeelen van de Carne-Pura is, dat zij in eene kleine hoeveelheid, vele gewichtige voedingstoffen bevat. 500 gram van dit preparaat in poedervorm nemen slechts ca. 750 kub. centimeter ruimte in, terwijl de daarmede overeenkomende hoeveel heid versch vleesch [ca. 2500 a 3000 gram] minstens een inhoud zou vereischen van 3200 4000 kub. centimeter. Daar men er bovendien in geslaagd is, het vleeschpoeder samep (1) Namelijk wat betreft de betrekkelijke hoeveelheid eiwitstoffen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 506