495 Een patroon samengesteld uit 50 gram vleescbpoeder, 75 gram vet en 100 gram gekookt erwtenmeel, alzoo wegende 225 gram, beslaat eene ruimte van slechts 192 kub. centimeter, Men kan de patronen natuurlijk laten samenstellen in de verhou ding en uit de ingrediënten, die men wenscht, b. v. zóó, dat één patroon juist één ration voor een Europeaan te velde vormt, bestaande uit eene hoeveelheid vleeschpoeder overeenkomende met 348 gram rundvleesch en 22 gram vet, vermengd met eene hoeveelheid meel, hetzij rijsten erwten boonen linzen, aardappelenmeel, of een andere meelsoort uit het rijk der cerealiën in voedingswaarde overeen komende met de bij tarief toegestane hoeveelheid rijst of groenten en aardappelen. Ten slotte wijs ik er op, dat door het medenemen van Carne-Pura op expedities, men minder levend vee zal behoeven mede te voeren, hetgeen alweder eene enorme besparing aan transportkosten, onder houdskosten enz. zal ten gevolge hebben. Ik zeg minderomdat ik er niet voor zou zijn, alle versch vleesch voeding af te schaffen en deze te doen vervangen door een surrogaat, dat, al is het nog zoo uitmuntend, toch altijd maar een surrogaat blijft. Ik zou wenschen, dit alleen te doen verstrekken, indien de verstrek king van versch vleesch moeilijk of onmogelijk was; b. v. aan uit rukkende colonnes, of vóór en gedurende den tijd, dat de troepen op marsch zijn, om een vast punt te zoeken of te bemachtigen, van waar de verdere operaties moeten uitgaan; voorts bij gebrek aan levend vee. 5°. De smaak van de Carne-Pura. Professor Huizinga zegt in zijn werk „een en ander over voeding", „dat het spreekwoord elk zijn smaak, ons leert, hoezeer op dit terrein „alles nog op losse schroeven staat en de individueele afwijkingen „zich verzetten tegen het stellen van algemeene regels". Het zal mijne lezers dus zeker niet verwonderen, wanneer ik hun van den smaak van de Carne-Pura niets anders kan zeggen, dan dat deze goed is. (1) Deze uitspraak berust zoowel op de gewaarwording welke ik had, (1) Zie tot toelichting liet naschrift.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 508