496 toen men mij in het paviljoen „Carne-Pura" te Berlijn bouillon van dit preparaat te proeven gaf, als op de proeven welke ik er te huis mede nam. D1'. Meinert zegt hieromtrent „Het vleeschpoeder laat zich op zeer goede en voordeelige wijze „vermengen met groenten en cerealiën en vult den, aan de spijzen „uit het plantenrijk ontbrekenden rijkdom aan eiwit, op even smaak- volle als goede wijze aan." De vermenging geschiedt zoodanig a. dat het patent vleeschpoeder afzonderlijk gevoegd wordt bij de gekookte plantaardige voedingsmiddelen (soepen, aardappelen, groenten, grutten, gort, rijst enz.) of: b. dat het vleeschpoeder dadelijk bereid wordt tot deelbare tablet ten of patronen, reeds vermengd met de hiervoren genoemde ingre- diëuten en vet. Eene soep samengesteld uit ca. 500 gram water en ca. 50 gr. vleeschpoeder, is veel krachtiger, dan eene soep bereid uit 250—300 gr. versch vleesch, omdat het laatste, al kookt men het nog zoo lang, zijne extractieve stoffen niet zoo volledig afgeeft, als het vleesch poeder. Het, naarmate van de meerdere of mindere toevoeging van water, dunnere of dikkere mengsel, heeft den heerlijken smaak van bouillon en biedt tevens de daarmed e overeenkomende voedingswaarde aan van het vleesch-eiwit. Eiudelijk moet niet over het hoofd worden gezien, dat de smaak \an vleesch, korten tijd nadat het dier geslacht is, niet zeer aange naam is. Dit euvel, dat in Tnclië in het algemeen, veel voorkomt en te velde natuurlijk nog meer, wordt eveneens bij het gebruik van Carne-Pura vermeden. Ik besluit deze afdeeling over den smaak, met eene aanhaling uit het Carne-Pura kookboek van Jeannette, waar men leest „Daar de smaak der met Carne-Pura toebei'eide spijzen en die „der konserven hartig is en den eetlust opwekt, zoo is het preparaat „zelf en de daarmede vermengde konserven, wegens de gemakkelijke „vertering, ook voor zieken van veel gewicht en nut". Dit laatste ter beoordeeling aan onze geneesheeren. 6°. De gemakkelijke en spoedige bereiding der spijzen met Car ne-Pura.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 509