39 5°. „Dat het te velde twee volle uren op post laten staan van den „man verkeerd is". Eene aflossing bij dag om de 2 uur geschiedt niet alleen om den dienst der aflossing wat te verlichtenmaar hoofdzakelijk om de niet op post staande manschappen te beter gelegenheid tot rusten te geven. Is de troep niet te zeer vermoeid, dan is die tijd ook niet te lang, om gevaar te loopen. dat de man op post zal staan suffen, zooals C.S1'. zegt. Bovendien is in punt 2 van 225 bepaald, dat de posten bij naclit en groote vermoeidheid der troepen om het uur worden afgelost. Het verkeerde van de voorschriften is ons dus niet duidelijk. 6°. „Dat het aflossen der wachten om de 24 uren algeheele afkeu- „ring verdient." De toestand welke C.S1'. beschrijft is uitzondering en daarin is voorzien door de bepaling, dat de aflossing der veldwachten in den regel om de 24 uren geschiedt. Volgens de aanteekeningen op de 118 t/m 151 wenscht de heer C.SV. om „volgens toerbeurt des nachts, om de 3 uur (69, 912, „123, 36) eene sectie op wacht te doen trekken en ook op „dezelfde wijze telkens een dagwacht van 12 uur (66) te laten „doen." Wordt zulk een bivak voor den nacht betrokken, om het den volgenden morgen weder op te breken, dan bestaat tegen zulk eene regeling geen bezwaar, zooals wij reeds zeiden in de beantwoording der laatste vraag door C.S1'. gedaan naar aanleiding van het bepaalde in 133 (zie bladz. 32.) Maar bij een bivak dat als uitgangspunt dient voor verdere operatiën zou zij zeer zijn af te keuren, dewijl dan de geheele troep een gedeelte van de nachtrust moet misseu, terwijl door de wachtdienst aan een afzonderlijk gedeelte op te dragen, het overschietende gedeelte van den troep, dat over dag moet uitrukken, volkomen rust kan genieten. De heer C.S1'. erkent dit ook, blijkens het voorkomende in de 5e alinea van bladz. 465 waarin hij zegt: „wordt soms een bivouac als operatiebasis gebruikt, welnu, „dan blijft eenvoudig de dagwacht hebbende sectie in het bivouac „achter, of wordt zij, zoo daar iets tegen is, bij een bataljon b. v. b.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 50