497 In warm water geworpen, verdeelt zich het preparaat onmiddellijk en lossen zich zijne vleeschbestanddeelen op. Tien minuten koken in water is voldoende voor de met groenten of vruchtenmeel vermengde Carne-Pura patronen. Daardoor is het mogelijk, om b- v. voor troepen te velde, in zeer korten tijd eten te kunnen bereiden. Heeft men echter voldoende tijd, zoo verdient het aanbeveling, de vleeschpatronen ongeveer een half uur te laten koken (gerekend van af het tijdstip, waarop het water begint te koken) en ze vooraf in warm water een korten tijd te laten weeken Ten einde een juister denkbeeld te geven van de wijze waarop de Carne-Pura hetzij alleen, hetzij vermengd met andere spijzen, kan worden toegediend, geef ik hier nog eenige recepten ten beste, waarbij tevens de voedingswaarde zal worden vermeld. a. Vleeschpoeder reeds vermengd met ertvten, linzen of boonen en vet. Om ruim li- liter spijs te bekomen, neemt men 150 gr. van een der patentvleeschtabletten, maakt deze klein en giet er -J- liter warm water op. Laat dit dan ongeveer een half uur staan (altijd wanneer men den tijd heeft, anders is het voldoende het ca. 10 minuten goed te laten koken) en zet het dan boven een vuur. Vooraf snijdt men er een ui of wat selderij in. Nadat het goed kookt, giet men er nog ca. een halve a liter heet water bij. Men krijgt dan 1200 1300 gram, of 5 goed gevulde soepborden met eene zeer smakelijke, voedzame en gemakkelijk verteerbare spijs wier gehalte bedraagt: eiwit 47 gr. waarvan 25 gr. vleesch-eiwit, vet 25 gr., koolhydraten 48 gr. ca. 150 gr. rundvleesch, (behalve vet) rauw gewogen. Verteerbaar 45 gr. eiwit. b. Vleeschpoeder met groentenaardappelen en vet. Handel als bij a. is aangegeven, voeg er echter, zoodra het mengsel kookt, ongeveer 300 gr. gesneden en gekookte aardappelen bij en laat dit te zamen goed koken, terwijl men er nog |-1 liter heet water bij giet. Dit geeft ca. 1500 gr. (1| liter) voortreffelijke spijs. Gehalte. Eiwit 53 gr. waarvan 25 gr. vleesch-eiwit, vet 25 gr., koolhydr. 111 gr. ca. 150 gr. rundvleesch, rauw gewogen, Verteerbaar eiwit 49 gr

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 510