- 498 c. Vleeschpoeder met aardappelen. Neem 75 gr. van het vleeschpoeder, laat het in een 4 liter warm water gedurende ongeveer een 4 uur weeken en zet het dan op het vuur. Gedurende het koken voegt men er 35 gr. vet of boter, ca. 500 gr. in stukken gesneden en gekookte aardappelen, een ui in vieren gesneden, zoomede ongeveer 3 gr. zout bij, laat dit te zamen goed koken en giet, terwijl men de spijs roert, er ruim 1 liter water bij. Men krijgt dan ca. 1500 gr. (1^ liter) smakelijke en buitengewoon voedzame hutspot. Gehalte Eiwit 65 gr., waarvan vleesch-eiwit 55 gr. ca. 330 gr. ruud- vleesch [behalve vet] rauw gewogen. Hiervan verteerbaar eiwit 62 gr., benevens vet 35 gr. en koolhydr. 110 gr. Op gelijke wijze handele men, als men in stede van aardappelen, koolrapen, zuurkool, kool of wortelen, dan wel rijst neemt. Aan te bevelen is het, om bij de vleesch-erwten- of boonen tabletten [zie sub a\ eene kleine hoeveelheid, in zijn geheel gekookte boonen of erwten te voegen, op 150 gr. vleeschpoeder ca. 3040 gramhierdoor wordt het eiwitgehalte met ca. 8 gr. verhoogd, waar van ca. 5 gr. verteerbaar is, terwijl het gehalte aan koolhydr. met ca. 16—18 gr. verhoogd wordt. d. Vleesclibouillon. Om spoedig een krachtige en heldere vleeschbouillon gereed te hebben, is het voldoende de Carne-Pura ongeveer 15 minuten lang in water te laten koken. Om echter alles uit het vleeschpre- paraat te halen wat er in zit, verdient het aanbeveling, om evenals hiervoren bij de vleeschtabletten met groenten enz. is aangegeven, vóór het koken eenig warm water op het poeder te gieten, dit on geveer een J- uur te laten staan en het dan ca. een uur te laten koken. Zout wordt naar smaak bijgevoegd, voor de meesten is echter het zoutgehalte van de Carne-Pura voldoende. Het verdient aanbe- veling, een in vieren gesneden ui, wat selderie of eenige versche wor teltjes mee te koken, hetgeen de smaak nog aanmerkelijk verbetert. Na ongeveer 5 minuten, zeeft men de vleeschbouillon, door een linnen of neteldoekschen lap, het dan terugblijvende vleesch-eiwit kan men met de groenten vermengen waardoor laatstgenoemden eene rijke toe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 511