499 voeging van dierlijk en gemakkelijk verteerbaar eiwit verkrijgen. Op 100 gr. vleesekpoeder neemt men ca. 3 liter water, om ca. 5 borden 8 koppen krachtigen bouillon te bekomen. Het onderscheid in prijs, tusschen dezen bouillon en dien verkregen uit versch vleesch, is nog al aanzienlijk. Tot het verkrijgen van 5 borden of 8 koppen bouillon, heeft men noodig 750 gr. versch rundvleesch, zoodat in dit geval, de prijs van het vleesch stellende op f 1.15 per kilo, een kop bouillon zou kos ten f 0.10 a f 0.11 terwijl een kop vleeschbouillon bereid uit vleesch- poeder, het poeder gerekend op 3.30 per kilo [Hollandsche detail prijs] op ca. f 0.04 zou komen te staan. Nu blijft wel is waar bij bouillon uit versch vleesch, het soepvleesch over, maar wil men een goeden bouillon hebben, dan moet men zooveel als mogelijk uit het vleesch trekken, en daartoe is geen ander middel, dan het vleesch, na het zoo klein mogelijk gesneden te hebben, met koud water op te zetten, het water daarna aan de kook te brengen en het vervolgens meerdere uren flink te laten koken. Het vleesch wordt daardoor op 100° verhit, waarvan een zeer sterke stol ling van het eiwit een gevolg is, terwijl het vleesch zelf onsmakelijk wordt. Alleen door toevoeging van scherpe specerijen, mosterdsausen en meer dergelijkeu, zou men kunnen trachten dit te verhelpen, doch zulk vleesch is eigenlijk niet meer eetbaar, wel echter eene der zwaarste beproevingen voor de spijsverteringsorganen. Wil men echter het vleesch in een voedzamen en genietbaren toe stand eten, dan moet het, zooals bekend is, in het reeds kokende water geworpen worden, opdat de hitte snel een korst om het vleesch vormt, waardoor het eiwit verhinderd wordt zich met het water te vermengen. Een op deze wijze verkregen bouillon heeft echter heel weinig waarde en verdient zeer ten rechte den naam van „een aangenaam bedrog." Gebruik makende van Carne-Pura,, krijgt men, zooals we hiervoren zagen, niet alleen een krachtigen bouillon, doch na filtratie ook nog een lang niet verwerpelijk overblijfsel. Op deze en andere wijzen kan men nog vele spijzen uit het vleesch- poeder bereiden. 7°. De gemakkelijke wijze waarop cle Carne-Pura in rations enz. kan worden verdeeld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 512