501 Zie daar de voornaamste eigenschappen van de Carne-Pura opge somd, waardoop ik hoop de aandacht van alle belangstellenden op dit levensmiddel te hebben gevestigd. Mocht onder die belangstellenden het Legerbestuur behooren, dan zou dit geschrijf mogelijk aanleiding kunnen geven tot eene proef- name met de Carne-Pura, welke proef naar ik verwacht, zal leiden tot eene uitspraak niet veel afwijkende van die van den grooten professor D1'. M. Von Pettenkoffer, die, na eerst gezegd te hebben, dat hij reeds sedert een jaar vleeschpoeder in een open vat bewaarde, zonder dat dit in het minst veranderd was, verklaart: „Eine Methode, das Fleisch zu trocknen, zu pulvern und aufzu- „bewahren, ohne dasz es von seinen Nahr-und Gfeschmackswerthe ein- „gebiiszt, ist durch Professor Hofmann und Dr. Meinert gefunden, „und ist es jedenfalls an der Zeit, damit einen Yersuch zu machen. „Ich erklare, dasz ich die Sache von Hygiënischen uud Physiologi- „schen Standpunkte aus, für werthvoll und niitzlich halte." Batavia 6 Augustus 1884. D. Hasselaer Kapitein-Intendant. NASCHRIFT. Nadat vorenstaande regelen reeds aan de redactie van dit Tijdschrift waren afgestaan, maakte ik kennis met het opstel van den heer E. G. Winckel behelzende „eenige beschouwingen, betreffende de ver pleging met verduurzaamde levensmiddelen", waarbij ook de Carne- Pura ter sprake komt. Aangezien de conclusie waartoe de geachte schrijver ten opzichte van dit voedingsmiddel komt, geheel afwijkt van de mijne, achtte ik het niet ondienstigmijn geschrift terug te vragen en daaraan nog een enkel woord toe te voegen. Laten wij daartoe den steller wien wij kortheidshalve slechts W. zul len noemen, voor zooveel betreft zijne Carne-Puraop den voet volgen W. zegt, „de uitkomsten van de door mij genomen proeven met „het genoemde vleeschpoeder kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 514