504 „Trop souvent hélasles saucissons aux pois, les extraits de viandes „coneentrées, les tablettes de bouillon, les conserves, dont la confection „est parfaitement rationnelle, ne plaisent point au .soldat, et, tout en „essayant de lutter contre le préjugé, il faut en tenir compte et ne „pas trop s' attaquer a lui de front". Even goed is het echter mogelijk, dat de Carne-Pura den soldaat bevalt, en om dit uit te maken is eene beproeving noodig, al geschiedt deze dan ook aanvankelijk slechts op kleine schaal. Door eene goede bereiding en door gebruik te maken van eenige kruiderijen, is bovendien die smaak nog aanmerkelijk te verbeteren. Hierbij in aanmerking nemende, de groote voedingswaarde van de Carne-Pura en zoovele andere hiervoren opgenoemde goede eigen schappen, zal het zeker blijken, dat dit vleeschpoeder een niet te versmaden surrogaat is van het Indische rundvleesch. Dat ik ten opzichte van den goeden smaak niet alleen sta, bewij zen de volgende aanhalingen. Auguste en Lina Kux, directricen der Ilannoversche kookschool, m. i. nog al bevoegde beoordeelnarsters, verklaren: „de spijzen met Carne-Pura bereid zijn zeer smakelijk, even smakelijk als die met versch vleesch zijn toebereid", (biz. VIII der voorrede van het Carne-Pura kookboek), terwijl op blz. 3 en 4 van dat boek te lezen is„voor avondsoepen zijn de Carne-Pura „konserven zeer geschikt; voor ongeveer 5 centen maakt men „eene hoeveelheid van tot 1 liter soep, die zelfs den grootsten lekker- bek zal smakenenz. De overige verschillen tusschen de mededeelingen van den heer W. en de mijne, bepalen zich verder tot kleinigheden; zoo zegt W. dat het vleeschpoeder in Nederland wordt verkocht voor 3.terwijl het volgens de voor mij liggende prijscourant, en detail slechts te krijgen is tegen f 3.30 per kilo. Het is echter mogelijk, dat het sedert weder afsloeg. W. zegt verder, dat de hoeveelheid voedingsstoffen in ieder kilogram Fleischpulver moet worden gelijkgesteld met die van 4 kilogram vleesch met beenderen, terwijl ik op blz. 491 aantoon, dat zij gelijk zijn aan die, vervat in 4.56 kilogram vleesch met beenderen. Yerder kan ik W. de verzekering geven, dat ik dit jaar, reeds

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 517