510 heid niet onthouden om de voorgelegde rekening na te cijferen. Gelukkig dat onze Patriot het voornemen heeft om zich nog verder te wijden aan de reeds aangevangen krijgsgeschiedkundige studie, waaruit, zoo als hij terecht opmerkt, voor ons zooveel te leeren valt. Wij hopen, dat hij die studie zoodanig in bijzonderheden zal door zetten, dat hij den chaos vau denkbeelden en beoordeelingen over dezen oorlog zal weten te ontwarren en door nadenken tot een zuiver historisch beeld geraken. Eenmaal zoover gekomen, zal hij zich niet meer behoeven te bepa len tot het doen van aanhalingen, al worden de namen der auteurs er dan bjj gemeld, maar hij zal door die grondige en veelzijdige studie een zeker meesterschap over zijn stof verkregen hebben, waardoor hij het in zijn macht zal hebben, om met korte en krachtige volzinnen aan zijne lezers een goed begrip te geven van de essence der ge- heele zaak. Aan het Indisch leger zal hij voorzeker een grooten dienst bewij zen, door voort te gaan met het publiceeren van zijne aauteekeningen en bevindingen over den Algerijnschen oorlog. Hij vergunne ons zijn aandacht te vestigen op een paar werken, welke bij die studie van nut kunnen zijn le. Le maréchal Bugeaud d'après sa correspondence intime et des documents inédits1784 1849, par le Cie H. d'Idevilleancien préfet d'Alger. Parislibrairie Firman-Didot et Cie1882. De graaf d'Ideville heeft aan dit werk, dat drie deelen telt, een kleur gegeven, klaarblijkelijk met de bedoeling om iets te doen in het belang van de partij der Orleansen. Doch afgescheiden van deze zwakke zijde, blijft de uitgave van een groot aantal documenten voor de beoordeeling van Bugeaud en zijn tijd van veel waarde. Behalve particuliere en officieele brieven, treft men in dit werk ook aan de redevoeringen van den Maarschalk door hem als afgevaardigde gehouden. Al zijne gedachten over de Algerijnsche zaken en zijn systeem van oorlogvoeren tegen de Afrikaansche volken, liggen daarin op duidelijke wijze ontvouwd. Toen hij voor het eerst de tribune beklom was geheel Frankrijk,

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 523