511' öf de beginselen van beperkingöf van het algeheel verlaten van de Afrikaansche kust toegedaan. Twee jaren had Bugeaud noodig om de regeering, de volksverte genwoordiging en een groot deel der publieke opinie, zoowel door geschriften als door zijne redevoeringen te bewerken, de heerschende utopieën te bestrijden en iedereen voor zijne planneu te winnen, en te overtuigen, dat de verovering van Algerië IN zijn geheel, het eenige was wat Frankrijk te doen had. Het was alsof hij aan de gansche natie college gaf in de eenvoudigste begrippen van de krijgsweten schap. En dit was hoog noodig, want nooit was er een tijd geweest, waarin jan en alleman op het stuk van oorlog, zoozeer de wijsheid in pacht meenden te hebben als toen. Toen Bugeaud die valsche krijgskunde had overwonnen, was hij de aangewezen persoon om als Gouverneur-Generaal van Algerië op te treden. Hij ging derwaarts met een bijna onbeperkte macht. De worstel strijd, welke hij weldra met Abd-el-kader zou aanvangen nam zijne beste jaren in beslag, doch de meeste inspanning werd van hem ge vraagd voor het gevecht, dat hij bijna onafgebroken moest voeren met de pen tegen de dagbladpers, welke voor een deel hem bleef tegenwerken. Doch een groote triomf behaalde hij, toen hij in on genoegen geraakte met het Ministerie van oorlog en daarom zijne vervanging verzocht, want toen drong geheel Frankrijk aan op zijn blijven, vriend en vijand erkenden zijne groote hoedanigheden. Het werk van d'Ideville is in de Fortnightly review van 1883 in aangenamen vorm besproken. Dat artikel geeft evenwel geen voldoend begrip van de eigenlijke waarde van het boek. In de januari-en februari-afleveringen van dit jaar van de Weten schappelijke bladen treft men eene vertaling van die aankondiging aan. 2°. Paul Gaffareldogen de la facidtê des lettres de Dyon. L'Al- gêrie. Histoireconquête et colonisationouvrage illustré de 4 chromo- lithographies, de 3 belles cartes en couleur et de plus de 200 gravu res sur boisdont 22 hors texte. Parislibrairie Firman-Didot et C'e, imprimeurs de VInstitute rue Jacob 56. 1883. Dit werk is wegens de illustratie's kostbaar, maar het geeft een

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 524