IETS OYER DE EXERCITIËN DER BERG ARTILLERIE. Volgens 14 van de algemeene bepalingen van het reglement op de exercitiën der Berg-Artillerie, Sectieschool, geschieden de versnelde gangen steeds in verlengden stap. Vergelijkt men nu de sectieschool der Berg-Artillerie met die der Veld-Artillerie, dan ziet men daaruit dat de bewegingen, welke bij de laatste in draf geschieden, bij de eerste in verlengden stap worden uitgevoerd. Aangezien de bewegingen in beide reglementen geheel dezelfde zijn, zou men uit het boven staande moeten afleiden, dat: of de verlengde stap en draf hebben dezelfde snelheid, of de bewegingen welke bij de Veld-Artillerie in draf geschieden, zijn niet uit te voeren bij de Berg-Artillerie. Dat verlengde stap en draf niet dezelfde snelheid hebben, weet ieder bereden officier, en zal dus ook niet behoeven aangetoond te worden. De tweede gevolgtrekking welke ik gemaakt heb, hoop ik te bewijzen, en daarbij de wijze aan te geven, waarop men in enkele gevallen verbetering kan aanbrengen. Gaan wij eerst na wat de verlengde stap eigenlijk is. Het is mij niet mogelijk geweest er eene beschrijving of verklaring van te vinden. De ruiterschool en andere reglementen op de oefeningen te paard, spreken er niet over, en bij de remonte te Banjoe-Biroe wordt deze gang ook niet beoefend. Voor zooverre ik dit echter gezien heb, geschiedt het aangaan in verlengden stap, volgens dezelfde hulpen als het aangaan in stap, hierbij echter het paard zooveel vrijgevende, als noodig is, om het in sneller tempo te laten stappen. Groote kalme paarden zullen dezen gang beter uitvoeren dan kleine zenuw achtige paarden. De snelheid van den verlengden stap kan men op 150 passen (van 75cm') in de minuut rekenen. Grootere snelheid is ook wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 526