515 van 100 a 150 passen gerust doen draven. De vrees dat daardoor de draagbare munitiekisten zullen beschadigen is wel wat overdreven. De tusschenplankjes kunnen wel is waar breken, en daardoor de projectielen tegen elkander botsen. Dit is echter gemakkelijk te verhelpen door de tusschenplankjes uit twee platen djattihout te vervaardigen, die met den draad rechthoekig op elkander zijn gespijkerd. Dergelijke plankjes zijn te Salatiga beproefd en hebben goed voldaan. De voornaamste schokken krijgen de munitiekisten bij het springen over slooten en greppels, hetwelk toch niet altijd kan vermeden worden. Om bij de exercitiën, Batterijschool H Gedeelte en Sectie-school, de manschappen niet te veel te vermoeien en zoo geregeld mogelijk te manoeuvreeren, moet men nimmer draven. Door het afschaffen van den verlengden stap zullen er natuurlijk aanmerkelijke wijzigingen in de exercitie-reglementen komen. Deze wijzi gingen zijn echter gemakkelijk in de volgende bepaling samen te vatten „Bij wendingen en opmarschen zullen de stukken, die het meeste terrein te doorloopen hebben, hunnen gang behouden. De andere stukken verkorten hunnen gang of houden halt. Voorbeelden. Wanneer eene sectie, bij den marsch in bataille, terrein wil winnen door heele wendingen, dan handelt zij op de volgende wijze: Comm d°s- 1 Sectie rechts {links). 2 Marsch. 3 Voor waarts Op het commando Marsclimaakt het rechter (linker) stuk rechts (links) om en houdt halt, zoodra het vóórpaard in de nieuwe strekking is gekomen. Het linker (rechter) stuk behoudt zijnen gang, en blijft op den bepaalden afstand van het stuk aan de spil. Het commandoVoor, wordt uitgesproken zoodra het linker (rechter) stuk tot op 2 passen na, ter hoogte van het andere is gekomen. Op het com mando Waartsdat wordt uitgesproken zoodra de beide stukken in de nieuwe strekking zijn gekomen, wordt de marsch in bataille aangenomen. De wending, op deze wijze uitgevoerd wordende, geeft waarborg dat de stukken behoorlijk gericht in de nieuwe strekking komen. Geheel anders is het evenwel met de wijze waarop 32 der Sectie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 528