518 zou het op de volgende wijze regelmatiger kunnen worden uitgevoerd. Comm1,os: 1 Batterij tvendt rechts {links) 2 Voor waarts. Alvorens het commandorechts {links) uit te spreken, wijst de bat terij-commandant den commandant der rechter (linker) sectie de strek king aan, waarin hij de batterij na de wending wil laten marcheeren. Op het commandorechts {links) voert de binnenste sectie de wending rechts (links) uit, en houdt daarna halt. De andere stukken marcheeren langs den kortsten weg naar de lijn van bataille die door de binnenste sectie is afgebakend, en houden achtereenvolgens daar gekomen halt. Op het commandoVoor waarts dat wordt uitgesproken zoodra het laatste stuk is opgemarcheerd, wordt de marsch in bataille aangenomen. De wijzigingen die andere bewegingen dienen te ondergaan, zijn gemakkelijk uit het bovenstaande af te leiden. Wat het veranderen van strekking, in colonne marcheerende, betreft, dit verdient nog wel een woord ter opheldering. De open colonne met sectiën kan deze beweging zeer goed uitvoe ren zooals de batterijschool dit voorschrijft, waarbij dan het afzonder lijk wenden der sectiën kan geschieden volgens het hierboven aangegevene. De binnenste stukken zullen elkander alsdan nabij het wendingspunt oprijden, aangezien elk voorgaand stuk gedurende een groot gedeelte van de wending halt houdt. Om dit te voorkomen is het noodig dat de middelste en achterste sectiën hunnen gang ver korten, gedurende den tijd dat de voorgaande sectie aan 't wenden is. Zoodra de voorste en middelste sectie de wending volbracht hebben, verkorten zij den gang om de volgende sectiën gelegenheid te geven den afstand, die door het wenden verloren gaat, te herwinnen. Het van strekking veranderen der gesloten sectiecolonne is in 't geheel niet uitvoerbaar, zooals 65 dit voorschrijft. Volgens deze geschiedt het veranderen van strekking met de gesloten sectie colonne op dezelfde commando's en op overeenkomstige wijze als bij de open colonne. Het spreekt hier toch van zelve dat de binnenste stukken, welke

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 531