521 zich ten onzent tot flinke of minder flinke stappen in eene goede richting te bepalen. Wij kunnen ons bovendien niet laten te vreden stellen met partieele verbeteringen, wanneer wij de overtuiging heb ben dat het geheel niet deugt. Het is niet alleen het Crimineele wetboek dat wij op 't oog hadden, maar de geheele militaire rechtspleging vordert eene totale herzie ning. Zoolang die niet tot stand komt, zijn wij niet bevredigd. Het oplappen van eene caduque, verouderde wet is o. i. voor het leger, wat een aalmoes is voor een bedelaar. Het moge weinig nut hebben de Volksvertegenwoordiging nog eens te wijzen op het feit, dat de militaire wetten slecht zijn, wij meenen dat de eenige weg om verbetering in die wetgeving te erlangen, eenig en alleen die is, om in dezen geen genade te geven en zóólang op het aanbeeld te hameren, totdat men het, eindelijk moede, zal ondernemen. Répé- tez, répétez encore, mais surtout répétez toujours. Onze volksver tegenwoordigers zijn nu eenmaal praters en al pratende, verliezen zij den tijd om te handelen, meenende dat niets haast heeft. Maar hoe zou het die H. H. Edelmogenden smaken, wanneer zij plotse ling uit hunne tegenwoordige, door goede wetten gewaarborgde bur gerpositie, geplaatst werden onder de ellendige middeleeuwsche wet geving, waaronder het leger nu reeds de geheele 19de eeuw geleefd heeft? Wij gelooven dat diezelfde dralers, waaronder niet één Fabius Maximus schuilt, wel spoedig zouden zorgen, dat de wetge ving verbeterde. Dat zij goeden wil betoonen om, wanneer het onderwerp eenmaal ter tafel komt, wat goeds tot stand te brengen; dat zij het goede niet tegen werken (al houden zij tegen) is o. i. voor hen geen lauwerkroon. Dat ontbrak er ook nog maar aan, dat zij een tweeden Modderman door tegenwerking vernietigden. Neen T. B., dat is al weer een zeer matige troost voor de militairen die naar eenen gezonden toestand smachten. Er dient meer gedaan te worden. Het recht van initiatief en enquête is niet voor niets in de grondwet gelegd. Dat voorts het herhaald herinneren aan het periculum in mora niet alleen in onze oogen goed is, kan worden gestaafd door 'tgene men na 18... zoo nu en dan door de pers over dit onderwerp verneemt. Nog niet heel lang geleden lazen wij ter zake iets in het Algemeen Handelsblad, dat vrij wel met het door ons gereleveerde overeenkomt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 534