533 bewijzen geven niet geschikt te zijn voor den hoogeren rang, zoo zij die na 20 jaren dienen, nog te bereiken hadden, zij die in den hoogeren rang niet voldoen, zij die door eenen Raad van onderzoek schuldig bevonden worden, enz. Heeft T. B. in die zinsnede alleen physieke ongeschiktheid gelezen, dan heeft zijne tegenwerping eenig raison d'etre, maar anders begrijpen wij haar niet. Wij lieten den 20-jarigen diensttijd voor Regeering en Legerbestuur facultatief, juist om te vermijden dat gepasseerde officieren door zouden dienen. Terecht wordt dit doordienen af gekeurd, zelfs voor het bekleeden van betrekkingen, die niet zoo rechtstreeks tot het leger beho oren en die gelukkig, in Indië, weinig gevonden worden. Het behoud van gepasseerde officieren, in de gelederen vooral, is in hooge mate schadelijk voor een leger en ondermijnt de goede hoe danigheden, waaraan toch reeds groote behoefte bestaat. Het is een vicieus gevolg van het door ieder goed militair gewraakte kasehan- stelsel. Wij merken ter loops op, dat in het Oostenrijksche leger reeds een 10-jarig pensioen, klein natuurlijk, bestaat en dat, naar wij meenen, officieren zoowel als Regeering daarvan gebruik kunnen maken, terwijl doordienen op hoogere pensioenen aanspraak geeft, 't Valt niet te ontkennen dat deze korte diensttijd, schijnbaar nadeelig voor den Staat, groot nut heeft, ook voor den officier. Wbrdt aan de eene zijde daardoor het middel gegeven, om het korps officieren te zuiveren van hen, die voor het métier eigenlijk niet geschikt zijn en als parasieten zijn aan te merken, het geeft omgekeerd ook gelegenheid aan hen, die zich in den militairen stand niet te huis gevoelen om op eenen nog jeugdigen leeftijd van roeping te veranderen en zich niet gekluisterd te zien aan eenen stand, dien zij niet hebben kunnen leeren liefhebben. Het overdienen moet o. i. in rekening valideeren. Dat de jongere officieren dat niet goed zouden vinden, is wel mogelijk, maar die heeren zijn hier, juist door hunne jeugdige jaren en weinige onder vinding, geen bevoegde beoordeelaars. Wij zijn van oordeel dat be palingen, die eischen stellen, welke binnen het bereik van allen liggen en die wederzijdsch voordeel aanbrengen, niet grondig te wederleggen zijn en dat in geen geval tegen-argumenten ontleend mogen worden aan begrippen van jonge officieren, die gewoonlijk in koor meer schreeuwen

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 546