536 ontwerpen in rangen, waaraan zij nog zelf in een reeks van jaren niet denken kunnen. Wij zagen meermalen met verontwaardiging hoe de ranglijst der officieren in sociëteiten of kameraadschappelijke bijeenkomsten werd ter hand genomen en hoe de minst bevoegden soms over het meerendeel der ouderen, tot en met de generaals, niet alleen het doemvonnis durfden uitspreken maar zulks zelfs met dikke inktdoorhalingen bezegelden Dat zijn de gevaarlijke elementen, die iederen dag met haviksoogen zitten te loeren, wie er uit gaat, wie op 't punt is van wie geschikt is, wie niet. Wee, wanneer die elementen op de hoogere bureaux vasten voet krijgen. Zij ruimen op, of helpen daarin alles wat hun en hunne geestverwanten in den weg staat, eu de eerlijke, geen kwaad duchtende kameraad, de dienaar op wien al de zware lasten van den eigenlijken dienst hebben gedrukt, wordt het slachtoffer. Het stappen over de lijken van kameraden en collega's, dat voor ieder rechtgeaard gemoed altijd stuitend is, wordt regel, waar het vroeger uitzondering was. Daarom, ff. B., waar schuwen wij en zouden wij wel een beroep willen doen op u en op andere weidenkenden: Laat uwe argumenten voor de promotie varen moedig er de jonge gemoederen niet door aan, en houd uwe persoon lijke zienswijze dienaangaande liever in reserve, om daar, waar gij er later een gepast of nuttig gebruik van kunt maken, u dit voor te behouden. Nopens het overdienen zij, eer wij dit vergeten, nog aangeteekend, dat zulks alleen van invloed zal zijn, wanneer een verlengde diensttijd reglementair wordt. Wij kunnen niet ontkennen dat het kasehanstelsel kan worden geëxploiteerd, wanneer men een nieuw middel heeft gevonden om den oud-militair wat beter te verzorgen, maar geen wet ter wereld is te maken, die niet misbruikt kan worden. Het spreekwoord ten onzent zegt wel eens: „onze wetten worden gemaakt, om niet te worden nageleefd" en inderdaad, men ziet bijna altijd tegen nieuwe wetten aanvoeren de middelen en wegen die ontduiking beoogen. De goede strekking valt meestal niet genoeg in het oog. Eenmaal ingevoerd wordt niet gezocht naar den geest, naar de bedoeling der wet, maar naar hare zwakke punten. Heeft men eerlijke autoriteiten, die de wet moeten toepassen en handhaven, dan vreezen wij het herleven

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 549