537 van het door het meerendeel gecondemneerde kasehanstelsel niet. Al leen moeten we waarschuwen tegen eene verkeerde opvatting van dat woord, ten opzichte van personen die aanspraak kunnen maken op en omstandigheden die kunnen leiden tot humaniteit, die door den on- verbiddelijken promotie-jager eenvoudig kasehan wordt genoemd. Men slaat hierin niet zelden tot betreurenswaardige uitersten over. Ver trouwen in de eerlijkheid der hoogere autoriteit en de toepassing dei- wetten is een eerste waarborg voor de tevredenheid der onderge schikten. Waar ieder zich wil en mag aanmatigen beoordeeling van de handelingen der meerderen, daar gaat alle gezag, alle vertrouwen verloren en beide ruimen de plaats voor malaise en moedeloosheid, zoo niet voor erger. Een verlengde diensttijd zou o. i. gunstig werken. Wij willen hier door een voorbeeld trachten aan te toonen hoe het eigenlijk met deze zaak ongeveer gesteld is. Een officier heeft gemidddel 6 jaren per rang noodig om hoofd officier te zijn, dit geeft 18 jaren officiersdienst, alzoo18. Gemeenlijk heeft hij 4 a 6 jaren noodig om officier te worden, maar met het oog op den 4 jarigen cursus aan de K. M. Akademie te Breda, zullen wij slechts stellen4. Hij moet den hoofdofficiersrang 2 jaren hebben bekleed om aanspraak te kunnen maken op zijn pensioen, geeft2. Stellende dat hij 4 jaren majoor moet zijn, dan resten hem voor den rang van luitenant-kolonel nog slechts 2 jaren, die hij gaarne door zal dienen om daardoor den hoogeren rang en daar mede het 700 gulden hoogere pensioen te verwerven. Hij moet dus nog als majoor 2, en voor het pensioen van luit.-kolonel nog 2 jaren dienen, geeft alzoo. 4. Op 't oogenblik dat dus een officier, die eene coulante car rière maakt, in zijn eigen welbegrepen belang zou kunnen heen gaan, heeft hij een diensttijd achter zich, bedragende in totaal 28 jaren en dit wordt in de werkelijkheid wel bewaarheid. De kolonels tellen bij hunne benoeming in dien rang zelden min der dan 25 of 26 jaren officiersdienst. Het gros der hoofdof ficieren dient dus feitelijk, op een paar jaar misschien na, den Per transport.28

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 550