540 Over de gedwongen verlovenenz. behoeft o i. niet. veel gezegd te worden, wanneer wij het Engelsche stelsel aanbevelenwant daarin ligt ook de verbetering der verlofstractementen opgesloten. Dat wij het punt „verlofstractement" niet aanroerden, moge ons ten goede worden gehouden. Het was onze aandacht volstrekt niet ontgaan maar wij hebben in het vlugschrift hoofdzaken genoemd en ons met de onderdeelen zoo min mogelijk ingelaten. De beschikbare ruimte liet niet toe zulks te doenmaar daarenbovende volksvertegen woordiging kan en moet van kardinale zaken kennis nemen. Dat is haar plicht en hare roeping. Zij moet de détails evenwel aan de uitvoerende mac ht overlatenen aangezien het hoofddoel van het vlugschrift was om de heeren van het Binnenhof wakker te schudden en hen den schuilhoekvwij wisten het niet", te ontnemen, zoo was daardoor het schema van ons vlugschrift als 't ware vooraf bepaald. Nu kan men de verlofstractementen zeker ook onder de hoofdzaken rangschikken, want dat is grootendeels opiniezaakBrutus bracht ze evenwel tot de onderwerpen van den tweeden rang en met opzet, omdat hij anders verplicht was geweest om ook nog andere te behandelen, die dan ieder voor zich om eene plaats dongen. Dan hadden toch op de agenda niet mogen ontbreken: Beschouwingen over den generalen staf en zijne werking, de opheffing van de In dische paardenrassen uit den betreurenswaardigen staat van verval waarin zij verkeeren, middels stoeterijende daarstelling van een buskruid-établissement met daaraan verbonden pyrotechnische werk plaats en patroonfabriekde eindelijke regeling van het transportwezen te veldede ziekenverpleging te velde en hun vervoerde verplaat sing van den Artillerie-constructie-winkel naar eene achter de defensie linie in Midden-Java gelegen plaats, de concentratie der oorlogs- en andere voorraden in het binnenland en de ontruiming van de tegen woordige strandplaatsen, de stelselmatige accessen-verdediging op Java en eldershet requisitie-stelsel van paarden en ander trekvee in tijd van oorlog en eene menigte anderen. Wij gelooven dat wij al die onderwerpenwier behandeling in een vlugschrift ondoenlijk is, moeten overlaten aan hendie in „de Wenken" een spoorslag zien om daaraan hunne krachten te beproeven, en in zoo verre sluiten wij ons bij T. B. aan, waar hij den wensch uit, dat die brochure in

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 553