554 Den 28en December kwam de Devonhurst ter reede Oleh-lehde ge zagvoerder verklaarde van den agent te Penang geen telegram ontvangen te hebben, om met spoed naar Oleh-leh te vertrekken en was dus geheel onvoorbereid om troepen over te brengen. Het schip had, volgens zijne mededeeling, lading in voor den aannemer voor de levering van vivres aan de troepen op Atjeh en zou, zoodra de lading gelost was, waarvoor een tweetal dagen hoogstens noodig was, onmiddellijk weder naar Penang vertrekken. Wijl het niet te voorzien was, dat spoedig een ander stoomschip te Oleh-leh beschikbaar zou wezen, gaf de Gewestelijke militaire comman dant bevel om de Devonhurst, die den 30en December gereed was tot ver trek naar Penang, voor 's Lands rekening een dag ter reede Oleh-leh aan te houden. In den loop van dien dag werd echter het vertrek der expeditie op den 4en Januari d. a. v. bepaald en met het oog daarop, nog den 30en December de Devonhurst definitief ingehuurd. De gesloten overeenkomst bepaalde, o. m. le De inhuring geschiedt voor onbepaalden tijd. 2e Het schip moet, na het sluiten van de overeenkomst, terstond voor de inlading gereed zijn. 3e Aan drinkwater moet, na den dag van aankomst, op de eerste ankerplaats nog voor 4 dagen in voorraad zijn voor de behoefte van 1000 man, berekend tegen 5 liters per man en per dag. 4e De gezagvoerder voorziet in de voeding van de passagiers der le klasse en ontvangt daarvoor eene betaling van f 7 per 24 uur en per persoon; voor de voeding van de overige passagiers wordt van 's Landswege zorg gedragen. (1) Het stoomschip bood voorts gelegenheid tot den overvoer van 800 a 1000 manin de kajuit bevonden zich 10 hutten, elk met drie couchetten, zoodat er een behoorlijk logies was voor 30 officieren de waterketels konden een voorraad water bevatten voor 4 dagen voor 1000 man. (2) (1) Later nam de gezagvoerder ook op zich, gedurende de reis te voorzien in de voeding van de adjudant- onderofficieren en sergeant-majoors, tegen betaling van 1.46 per man en per dag. (2) Om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid, werden den 2en Januari nog 14 watervaten en 30 ankervaatjes drinkwater ingenomen; een ankervaatje houdt 26 liters en een watervat 350 liters water in.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 567