EENIGE DENKBEELDEN OMTRENT DE COM PAGNIE-SCHOOL. {Met schetsen.) Het zal wel een ieder die eenigen tijd liet bevel over eene compagnie, hetzij te velde, hetzij in het garnizoen, gevoerd heeft, zijn opgevallen, dat wanneer hij zich strikt aan het reglement op de exercitiën der Infanterie houdt en bij alle mogelijke gevechtstoe standen slechts uit het daarin voor geschrevene de middelen kiest, om zijne compagnie slagvaardig op te stellen, hij dit lang niet altijd op de kortste wijze en vaak zelfs zeer gebrekkig zal doen. Daar wij dit als een axioma beschouwen, zullen wij hierbij niet langer stilstaan en liever trachten de gebreken aan te toonen, welke ons reglement aankleven. De hoofdvereischten van een goed reglement zijn: dat het bij eenvoudigheid van samenstel zoo rijk aan vormen moet wezen, dat geen der formatiën, noodig in verschillende gevechtstoestanden, daarin ontbreektdat het de onderbevelhebbers, zonder verlies der opperste leiding, de noodige zelfstandigheid schenkt en dat het met het oog op de vuuruitwerking en dekking een juist gebruik van het terrein toelaat. Reeds bij het aandachtig nalezen dezer voorwaarden blijkt, aan welk eene kapitale fout zich ons reglement schuldig maakt, (na de invoering van eene afzonderlijke tirailleursckool nog in ergere mate) door zulk een scherpe grenslijn te trekken, tusschen de verspreide en gesloten orde. Du choc des opinions jaillit la vérité. Hoe moet b; v. reglementair, eene compagnie in slagorde komen (tirailleurlinie, soutienlinie, reserve), die, met verdubbelde rotten door een défilé marcheerende, bij het déboucheeren vuur ontvangt; dit is toch in den oorlog een zeer alledaagscli geval.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 56