562 Ten 65 uur vertrokken de eerste troepen van Kota Radja, en ten 10 uur, dus in 3^ uur tijds, waren alle troepen en om 10^ uur ook alle goederen ingescheept. Het eskader bestaande uit Z. M. stoomschepen Bromo, Banka en Palembang, benevens den particulieren stoomer Devonhurst, verliet om 11 uur de reede van Oleh-leh. "Wij hopen door de beschrijving van de voorbereiding en uitrusting van de expeditie naar Tenom, welke beide 0. i. niets te wenschen overlieten, een denkbeeld te hebben gegeven van de moeilijkheden, waarvoor men zich geplaatst ziet, wanneer in Indië eene expeditie moet worden ondernomen naar streken, waarvan uit een militair oogpunt slechts weinig bekend is, en van den omvang der werkzaam heden, aan hare uitrusting verbonden. Zijn deze laatsten reeds vele bij eene geringe sterkte der expedi- tionnaire macht, van hoeveel meerdere uitgebreidheid worden zij dan niet, wanneer voor de bereiking van het doel eene grootere troepen macht noodig is. De ontwikkelingsgeschiedenis der kaart van Tenom toont aan, langs welken weg en door welke middelen men beproeven kan eenige gegevens te verzamelen omtrent de streek, waar geageerd zal worden, doch leert ook tevens hoeveel vragen nog onopgelost blijven, hoeveel onzekerheid aangaande de gesteldheid van het terrein blijft bestaan. En niettegenstaande die weinige kennis, is de expeditie-commandant tot handelen verplicht. Hoe licht kan onder zoodanige omstandigheden worden misgetast, en ter bereiking van het doel een weg worden ingeslagen, die bij meerdere bekendheid met het terrein niet moest zijn gevolgd. Hoe licht is bij die onbekendheid met het terrein het mislukken eener expeditie mogelijk. Geenszins mag zulks in alle gevallen leiden, tot het uitspreken van een afkeurend oordeel over de handelingen van den expeditie-com mandant. En toch ziet men dit gebeuren. Wij schrijven zulks daaraan toe, dat men zich in die gevallen niet voldoende voor den geest stelt, wat van de landstreek bekend was op het oogeublik dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 575