TWEE PATRIOTTEN OVER ALGERIE. Vervolg en Slot.) Naar aanleiding van de brochure van een belasting betalend'patriot werd in N°. 5 van het Indisch Militair Tijdschrift van dit jaar een artikel geplaatst van de hand van den bekenden schrijver H. A. A. N., die zich nu ook een niet veel belasting betalend patriot noemt. Wij zullen deze twee patriotten in dezelfde verhouding als de fiskus hen trof, voortaan onderscheiden door hen te noemen: de veel betalende en de weinig betalende patriot. In de hoofdzaak zijn zij het eens. Beiden toch achten de uitbreiding van het Ind. leger noodzakelijk. Beiden veroordeelen de vervanging van het militair door het civiel gezag te Atjeh als eene fout. In stede van nu bij de hoofdzaak te blijven en die goed uit te werken, gaat de weinig betalendedie een voorstander is van eene zeer beperkte occupatie in Atjeh, het oude doellooze twistgeschrijf over agressie voortzetten, zonder één enkel nieuw gezichtspunt op te geven, en voor de zooveelste maal zeggen, wat door hem en anderen reeds zoo dikwijls gezegd is, zonder daarbij de practische uitvoerbaarheid van eene inkrimping der thans te Atjeh bezette stelling, op deugdelijke gronden aan te t.oonen. Het is en blijft een gehaspel tusschen eene partij, die al den tegenspoed op Noord-Sumatra ondervonden, wijt aan de voorstanders van agressie, van verstokte agressie, zooals de weinig betalende hen noemt, en daartegenover weêr anderen, die in het vasthouden aan de beginselen van eene beperkte occupatie, de spaak zien in het wiel van voortgang. Koloniale geldverspillingen als gevolg van verstokte agressie. Aanteekeningen op „koloniale geldverspillingen en roekeloos regee- ringsbeleid.Door een niet veel belasting betalend patriot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 597