588 niet overnemen, maar liever in den loop van ons betoog doen uit komen, dat dit tijdschrift ook dienstig kan zijn, wanneer men citeeren wil, om de meening van den weinig betalenden patriot te bestrijden. Wij zullen thans overgaan om hem, waar hij over Algerië schrijft, op den voet te volgen. Na Spanje: Frankrijk. Ik heb altijd gedachtdat wanneer het er op aankomtkoloniën te onderwerpen en te beheerenFrankrijk bij onsen niet wij bij Frankrijk in de leer moeten gaan. Deze meening is het meest nog door de Franschen zeiven uitge sproken en door ons en anderen nagezegd. De Franschen, die zoo spraken, maakten deel uit van de eertijds machtige anti-koloniale partij, welke vroeger veel kwaad heeft gesticht en welke thans, hoe- wil minder sterk, nog steeds bestaat. Die meening vond eenmaal grond in de omstandigheid, dat Frank rijk vroeger eene proeve van koloniale staatkunde had afgelegd in Canada, welke proeve niet zeer gelukkig is geslaagd, en uitgeloopen is op de overgave dier kolonie aan de Engelschen. Doch ten opzichte van Algerië is het geheel anders. De blaadjes zijn thans omgekeerd. Het zijn nu de Nederlanders die in Algerië les kunnen nemen, in al hetgeen taaie volharding vermag en wat in een vijftigtal jaren te scheppen is. Dezelfde Revue politique et littéraire door den weinig betalenden zoo vaak te hulp geroepen, zegt er het volgende van: „Depuis plusieurs années déja, nous luttons contre le dédain et l'indifférence qui ont été trop longtemps de mode en France a l'égard de notre colonie algérienne. Nous avons fait de la bonne besogne en Afrique, de la besogne bien meilleure que celle des Anglais. La France est, a l'heure actuelle, le seul peuple qui ait pris solidement pied dans cette partie du monde et qui y ait créé un établissement prospère. Le développement de l'Algérie est plein de promesses pour le róle que la France est appelée a jouer en Afrique. Pour peu que nous ne perdions pas de temps pour donner a l'Algérie les prolongements nécessaires, nous pourrons constituer avant la fin du siècle un véritable empire colonial africain." „La France a le droit, répétons-nous, d'etre fiere de son oeuvre algérienne. C'est aussi la pensée de tous les observateurs étrangers

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 599