48 Hoe grooter een troepengedeelte is, des te moeielijker wordt liet, den wel wat idealen toestand te bereiken, waarin ieder zijn eigen troep aanvoerthierbij komt nog, dat het voornaamste daarin gelegen nut, namelijk de bijzondere bekendheid met het individu, in even redige mate vermindert. Bij de escouade is dit echter gemakkelijk te bereiken. De commandant eener escouade, sterk 13 a 17 man, kan den enkelen man veel beter door en door kennen en hem leiden, dan de pelotons-commandant, die de bijzondere eigenschappen enz. van 54 a 65 manschappen dient te onthouden en op hen invloed (impulsie) moet uitoefenen. Het bevel over de groepen of escouades dient dus, niet zoo als thans, in hoofdzaak bij den pelotons-commandant te berusten, zoo dat de groeps-commandanten er bij wijze van spreken voor spek en boonen bij loopen, maar bepaaldelijk bij de escouade-commandanten: slechts de algemeene leiding van zijn peloton worde aan den com mandant daarvan overgelaten, die daarbij door den sectie-commandant geassisteerd wordt, zonder dat deze daarom een geheel overbodige en dus schadelijke schakel tusschen groeps- en pelotons-commandant vormt. Om een gezonden toestand te krijgen mag ook de compagnies commandant zich de persoonlijke leiding der tirailleurlinie, zoo zij eene halve compagnie of sterker is, nimmer uit de handen laten nemen. Yan de juiste bestiering der tirailleurlinie hangt immers het succes af, waarvoor hij in de eerste plaats aansprakelijk gesteld kan worden al het andere, zooals reserve en soutiens, dient in de meeste gevallen slechts om het succes der tirailleurs te verzekeren. Om echter te kunnen beoordeelen, wat er in kritieke oogenblikken gedaan moet worden door de tirailleurlinie, wanneer en ivaar versterking enz. noodig is, dient men zich in de onmiddelijke nabijheid van de tirailleur linie op te houden. Ergode compagnies-commandant com mandeert de tirailleurlinie. Met het verouderde denkbeeld, dat de tirailleurlinie slechts dient Verliezen wij bij deze beschouwing niet uit het oog dat tegenwoordig alles op het verspreide gevecht aankomt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 59