589 impartiaux. L'un d'eux, des plus clairvoyants, M. de Tchihatchef, dans un livre recent et fort instructif, [Espagne, Algérie et Tuuisie, lettres a Michel Chevalier par F. de Tchihatchef, correspondant de l'lustitut de France- Paris. J. B. Baillière, 1880] a écrit que „„sous le rapport de la colonisation, la France n'a rienaenvier aux nations les plus priviligiées, et que l'oeuvre accomplie en Algérie n'a été surpassée nulle part et a été égalée tres rarement."" Yoila le témoignage d'un étranger remarquablement instruit, grand voyageur, qui a explore une notable partie du monde, qui s'est fait un noni dans la science et qui lui-même appartient a une nation tres coloni- satrice." „Paul Leroy-Beaulieu". (La Revue Politique et Littéraire, 1881, ler semestre, Algérie. Les progrès de la colonisation.) In hetzelfde deel van dat tijdschrift komt nog het volgende voor „Bientöt peut-être on cessera d'entendre dire que „nous ne sommes pas colonisateurs"et que „l'Algérie ne se développera point dans nos mains." (L'Algérie, cinquante ans de colonisation, par Léo Quesnel). Wij hebben deze aanhalingen gedaan om te bewijzen dat de weinig betalende bestreden kan worden met dezelfde wapenen, waarmede hij tegen den veel betalenden opkwam. Doch ditmaal kunnen wij er bijvoegen, dat al de schrijvers van de laatste jaren over Algerië, het omtrent den inhoud van de pas gedane citaten eens zijn. De reisbeschrijvingen vooral geven een duidelijk beeld van de gedaante verwisseling van het land, dat tijdens de Romeinsche overheersching een graanschuur, bij de komst der Franschen een dorre wildernis en vijftig jaren later weder een graanschuur genoemd wordt. Dit is een zaak waaromtrent geen verschil van meening meer be staat. Alleen de weinig betalende maakt hier eene uitzondering. Die het niet met hem eens is, beschuldigt hij van meer Fransch- dan Nederlandschgezind te zijn Immers stond sedert een dertigtal jaren de verheerlijking van Frankrijkvooral in Indiëop den voorgrond. Ik herinner mij nog de soort van ovatiedoor drie Indische generaals in den aanvang van Augustus 1870 gebracht aan de Fransche vlag diein La fitte du

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 600