590 régimentop verzoekde Italiaansche kleuren vervingioew liet onjuiste bericht was ontvangendat de Franschen eene groote zegepraal had den behaald. Wellicht moet in dat dweepen met al ivat Fransch is, sedert de opgeschroefde bulletins uit Algerië ons verblindenhet ant- ivoord gezocht worden op de vraag van Van Swietenop blz. 442 van „De Waarheidwaarom er vroeger50 jaren geleden, toen de hoofd officieren en kapiteins bijna allen de oorlogen uit het tijdperk van het eerste Keizerrijk hadden medegemaakten minder ontioikkeld waren dan thans, in onze Indische oorlogen slechts weinig werd verwoest. Hier waagt de Patriot zich op glad ijs. Er moge vroeger, zeer lang geleden, een tijdvak geweest zijn, waarin met Fransche toestanden gedweept werd, sedert 1870 is dit het geval beslist niet meer. Kent de Patriot het tegenwoordig In disch officierskorps dan niet? Wij zouden haast gaan gelooven, dat hij niet met zijn tijd is mede gaan, wanneer hij denkt dat de officieren van het Nederlandsch Indisch leger met een anderen, dan een echt Hollandschen geest bezield zijn; wij protesteeren tegen eene zoodanige onjuistheid, met al de kracht van onze overtuiging. Wanneer men stellingen verkondigt, welke kwetsend kunnen zijn voor de gevoelens van anderen, dan mogen de bewijzen niet ontbreken. Wat beteekent de mededeeling, dat in het jaar 1870, dus veertien jaar geleden, te Batavia bij de opvoering van: La fille du régiment" de Italiaansche door de Fransche vlag is vervangen? Is dat een bewijs voor de stelling, dat bij het voeren van den Atjeh-oorlog het Fransche voorbeeld van de razzia's is gevolgd? De Indische oorlogen van deze eeuw zijn allen ongeveer op de zelfde wijze gevoerd. De Javasche oorlog maakt daarop geene uit zondering. Het bewijs is gemakkelijker te leveren, dat die oorlogen thuns veel humaner gevoerd worden dan vroeger, dan omgekeerd. De bewering van generaal Yan Swieten bleef zonder bewijs. De aangehaalde vraag uit „De Waarheid", moet beschouwd worden als te zijn gedaan in de hitte van een persoonlijken strijd. Zeer zeker zal het de moeite waard zijn, om door eene vergelijkende studie aan te toonen, dat er van die zachtere wijze van oorlogvoeren op Java, alleen sprake is in de phantasie van enkele personen. Wij verzamelen thans

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 601