591 de gegevens voor een artikel over dit onderwerp en hopen het spoedig der redactie van het Ind. Mil. Tijdsehr. ter plaatsing aan te bieden. Dat er in den Atjeh-oorlog en dien in Algerië geen punten van overeenkomst zouden zijn, ontkennen wij op grond van onze studiën over Algerië. De door den weinig betalenden opgesomde verschillen, wat deze oorlogen betreft, hebben weinig waarde. Eene vergelijking tusschen het bevolkingscijfer in Frankrijk en Nederland, is een hors-d'oeuvre. Die vergelijking zou alleen waarde hebben, wanneer Nederland uitsluitend met landszonen oorlog voerde in Atjeh. Maar nu men krijg voert met huurlingen uit alle oorden van de wereld, doet het bevolkingscijfer van het land, dat slechts voor een gering deel de manschappen levert, er weinig toe. En wat komt het er op aan, dat Batavia een dag of vier verder stoomens van Oleh-leh ligt, dan Marseille van Algiers, 't Is een quaestie van transport en anders niet. In het algemeen kan gezegd worden, dat verschil in proportiën niets afdoen op het te volgen stelsel. Doch dit zijn ons inziens bijzaken. Maar bedenkelijker wordt het schrijven van den weinig betalenden wanneer hij beweert, dat de Atjeh-oorlog en die door de Franschen in Algerië gevoerd ongelijkslachtige grootheden zijn (blz. 555). De geheele studie van den oorlog in Algerië wordt als met een slag, als zonder nut, ter zijde gesteld, omdat eene vergelijking met de toestanden te Atjeh volgens den weinig betalenden zonder be- teekenis zou zijn, want „eene vergelijking is geheel onmogelijk", (blz. 554). Alvorens dezen schrijver verder te volgen, achten wij het beter de zaak meer in het algemeen te overzien. In de geschiedenis der volken vindt men geen twee oorlogen, welke gelijk en gelijkvormig zijn. Altijd kan gewezen worden op groote verschillenop andere omstandigheden, op eene andere verhou ding van de op elkander gewerkt hebbende krachten, enz. en het is ook goed op die verschillen te wijzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 602