598 moeielijkheden veel grooter zijn dan van welken oorlog ook. De noordelijke oasen zijn door de Franschen veroverd. De meer zuidelijk gelegene worden bewoond door de Touaregs, liet volk waar van Graffarel zegt: rmême a Vheure actuelle, ils ne sont pas tous domptés Die schrijver gaf een kaart van Algerië in het licht, waarop geen zuidelijke grens voorkomt. Een zuidelijke grens heefc Algerië dan ook niet. „La superficie actuelle de l'Algérie peut être évaluée a soixante millions d'hectares, représentant un peu plus de la surface de la Francemais, comrrie ses limites ne sont pas fixes dans la direction du sud, elle peut, d'un jour a l'autre, et suivant les événements politiques, s'étendre considérablement." Het is altijd de getuige van onzen patriot die spreekt. Die événements politiqueskunnen nieuwe expeditiëu zijn. De patriot zal dan uitroepen: „in 18.. alweder een nieuwe opstand.''' Maar wij moeten goed onderscheiden, wij, die veel langer dan de Franschen, koloniën hebben, moeten immers zeiven jaar op jaar op standen dempen en expeditiën ondernemen. Het is het gewone gevolg van overheersching van weinig beschaafde mohammedaansche volken. En zoo moeten we ook de krijgsverrichtingen in Algerië voor een groot deel beschouwen. Nu eens is het een opstand in Orandan weder eeue expeditie naar Kabylieof een tocht in de woestijn, kortom partieele onder nemingen die het gevolg zijn van partieele insurreetiën. Voor een groot deel, hebben wij gezegd, omdat moet worden toegestemd, dat onder het tweede keizerrijk gevochten is pour la gloire en toen veel in de war is gebracht. In dit opzicht verdient die oorlog, uit een politiek-militair oogpunt beschouwd, te worden afgekeurd, evenzeer als die, gevoerd gedurende de eerste tien jaren 183040, waarin eene mislukte proeve van eene beperkte occupatie is geleverd, waardoor bovendien aan de Arabische partij de gelegenheid werd gegeven, zich te vormen tot een machtigen kolossus onder aanvoering van Abd-el-Kader, welke kolossus later de Franschen noodzaakte, om aan den oorlog zulke groote proportiën

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 609