606 In verband hiermede, werd dan ook in de Tirailleurschoolwelke bij A. O. 1879 n° 25 ter vervanging van de Tweede Afdeeling der Compagnieschool werd ingevoerdbij de 7C en 8° alinea van de voorafgaande bepalingen voorgeschreven Het onderricht in cle eerste afdeeling wordt bij de Depot-bataljons gegeven. Het onderricht in de tweede afdeeling geschiedt onder de leiding van den commandant der compagnie. De ad. 1 en 2 genoemde uitzonderingen zijn moeielijk in overeen stemming te brengen met het bepaalde bij de Se alinea van den „Grondslag van het onderricht" en volgens onze meening ontheffen zij den kapitein niet van zijne verantwoordelijkheid. Gaan wij, wat de ad. 3 genoemde uitzondering betreft, na hetgeen bij art. 20 van de voorloopige instructie voor de Depotbataljons is bepaald, omtrent de zaken die een rekruut moet kennen om als af- geëxerceerd beschouwd te worden en vergelijken wij dit met het be paalde bij 126 van de compagnie-school, dan blijkt dat nog steeds eene groote verantwoordelijkheid op de kapiteins blijft rusten. Tot heden heeft men het echter met die verantwoordelijkheid niet zeer streng genomen, en ten rechte; de compagnies-commandant kan bij de gevolgde wijze van oefenen niet aansprakelijk gesteld worden, en feitelijk hebben wij het dan ook nooit zien doen. Wel dringt het denkbeeld van zelfstandigheid der compagnies commandanten meer en meer door en worden bij enkele korpsen de compagnieën van tijd tot tijd ter beschikking hunner commandanten gesteld, doch zulke halve maatregelen leiden tot niets, en zulks te minder, wanneer de korpscommandanten niet met oude gewoonten en traditiën kunnen of willen breken. Wij willen hier een vermakelijk doch tevens treurig staaltje me- dedeelen. Nadat gedurende de eerste dagen der week, de verschillende diensten van kwartier tot kwartier door den korpscommandaut waren bevolen, werd vrijdag van het rapport gelast: „heden middag de com pagnieën van 41/2 tot 6 uur ter beschikking van H. H. Compies. Commn." Een der kapiteins, die nog geen acht dagen bij het korps was, en de bijzondere bedoeling van den commandant met die order

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 617