612 Daar deze personen nog dagelijks verwisseld worden, is de voor ziening iu het hier bedoelde geval minder urgent dan in de volgende, waardoor de daarbij bedoelde personen gedurende geruimen tijddan wel geheel, aan de oefening worden onttrokken; als: 2e. De muziekanten. (A. O. 1883 n° 58) Hoewel die algemeene order zegt, dat zij zooveel mogelijk uit de hoornblazers moeten bestaan, zijn er steeds een aantal europeesche en inlandsche fuseliers bij de muziek geemploieerd en daardoor aan de oefeningen onttrokken. Voor deze personen de eisch te stellen dat zij èn goed muziekant èn goed geoefend soldaat moeten zijn, is te hoog. Waarom worden de muziekanten niet als zoodanig in de formatie opgenomen? 3C. De knechts en vaste corvées bij de garnizoensgeweermaker- ateliers (A. O. 1875 n°. 31 en 39). 4°. De ordonnancen bij korpscommaudanten (R. I. D. art 174) bij pl. militaire commandanten, en andere hooge autoriteiten. De onder 3 en 4 genoemden, zouden wij vervangen willen zien door vrije inlanders. Ook bij de hoofdbureaux zijn dergelijke personen in dienst en voldoen daar zeer goed. Natuurlijk zou een en ander eene kleine vermeerdering van uitga ven ten gevolge hebbendoch soldaten kosten ook gelden als zij niet geoefend zijn, dan zal ten slotte blijken, dat zij veel duurder zijn dan vrije inlandersvoor dergelijk werk. Na deze kleine afwijking keeren wij tot ons onderwerp terug en wel met de beantwoording der vraag: wat zal bij dat stelsel de werkkring van den korpscommandant zijn? In de eerste plaats, het houden van toezicht en het nauwkeurig nagaan der vorderingen voor elke compagnie op zich zelve. Bij de detail-oefeningen heeft hij er dan voor te waken, dat iu de gevallen waarbij de reglementen voor verschilleude uitleggingen vatbaar zijn er bij alle compagnieën eene zelfde opvatting besta. Wanneer hij voorziet, dat de leiding en de regeling bij de com pagnieën minder voldoende uitkomsten zal geven, dan zal hij met zijne meerdere ondervinding tusschenbeide komen, en den goeden weg aangeven; hij zal daarbij echter niet hardnekkig aan zijne eigene opvatting vasthoudendoch alleen de resultaten in het oog houden. Bij de meer uitgebreide oefeningen vooral, zal hij als de raadgever

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 623