617 met sectiën of pelotons, kan hij ook met de gelieele compagnie onder zijn commando, doen uitvoeren. Ja, hij kan die oefeningen, in de eerste plaats ten zijnen nutte, nu uitbreiden door met een zijner collega s afspraak te maken, om hetzij vereenigd, hetzij tegenover elkander te age eren. In garnizoenen, waar gelegenheid bestaat zulks te doen, zal hij zich met de batterij- en eskadrons-commandanten verstaan over het houden van gezamenlijke oefeningen. Waar gebeurt zulks tegen woordig? Waar rukt eene compagnie in vereeniging met eene sectie artillerie of een detachement cavalerie uit? Alleen bij groote ma noeuvres onder aanvoering of toezicht van den militairen comman dant ziet men zulks van tijd tot tijd gebeuren, en van daar dan ook dat de samenhang en het verband der wapens bij dergelijke gelegen heden zoo veel te wenschen over laten. Men heeft niet leeren ma noeuvreeren met twee en drie wapens. Ook bij dit manoeuvreeren moet men met het kleine aanvangen. Wij noemen daarom de velddienstoefeningen, waaronder wij dan ook het uitvoeren van onderstellingen begrijpen, de oefening bij uit nemendheid, omdat bijna alle oefeningen daarbij hare toepassing kunnen vinden. Het is voor de officieren eene aanhoudende oefe ning in de tactiek en voor de manschappen eene aanhoudende toe passing van het geleerde, alshet tirailleeren, het schatten van afstanden, het stellen van het vizier, het overwinnen van terrein hindernissen, het exerceeren dat bij den marsch naar en van het oefeningsterrein kan beoefend worden, en het marcheeren, door het terrein, voor de oefening bestemd, langzamerhand op grooteren afstand van het garnizoen te kiezen. In garnizoenen, waar geen geschikte terreinen zijn tot het houden dezer uitgebreide oefeningen of waar het garnizoen daartoe te klein is, kunnen zij, wat de officieren betreft, vervangen worden door oefe ningen op de kaart (1) (krijgsspel). Doch men wachte zich ook hierbij voor alle overdrijving De onderstellingen en de opgedragen commando's moeten evenredig zijn aan de rangen dergenen, die met de uitvoering belast zijn. 1884, Dl. II. 39 (1) A oor het met vrucht houden van oefeningen op de kaart, zou een voor Indië bewerkt voorschrift zeer wenschelijk zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 628