618 Met deze goed geoefende compagnieën zal liet nu voor den korps commandant gemakkelijk en een genoegen zijn, oefeningen te houden, welke den samenhang in het bataljon moeten bevorderen. Hij zal nu, ter oefening der oudste kapiteins, de compagnieën, zoo mogelijk ook weder in vereeniging met artillerie of cavalerie, twee aan twee tegenover elkander stellen, en ook van tijd tot tijd de leiding van eene oefening voor het geheele bataljon aan een oud kapitein, zoo die bij het bataljon tegenwoordig is, overlaten. De laatstbedoelde oefeningen behooren echter in den regel door hem zeiven geleid te worden. Bij de zoogenaamde groote manoeuvres voor het geheele garnizoen (alleen in groote garnizoenen) zullen de resultaten van dit stelsel blijken. Dewijl nu toch een ieder zal geleerd hebben, zelfstandig met zijn ondergeschikt korpsgedeelte op te treden en te handelen, zullen deze manoeuvres kunnen zijn, wat zij ook behooren te zijn, eene oefening voor de hoofdofficieren; deze toch zullen, als bri gade- of korps-commandanten optredende, niet meer telkens behoe ven in te grijpen in de handelingen der onderdeelen. Het is nu voor hen eene oefening in het overzien van het geheelhet maken van goede dispositiën en het geven van korte en duidelijke bevelen; zij zullen in die taak niet meer belemmerd worden door de be moeienis met de details. Het bevel: „Compagnie A. bezet giud- sehe hoogte," „Compagnie B. bezet dat défilé," of dergelijke moeten voldoende zijn; hij, die het bevel gaf, bemoeit zich niet met de di recte uitvoering. Blijkt later dat het bevel niet behoorlijk werd uitgevoerd dat niet voldoende partij is getrokken van het terrein dat de regels der tactiek werden veronachtzaamd, dan is zulks ge heel ter verantwoording van dien compagnies-commandant A of B, want het was eene opdracht overeenkomstig zijn rang en het door hem aangevoerde troepengedeelte. Is daarentegen de sterkte van het aangewezen troepengedeelte niet in overeenstemming met de opdrachtdan zijn de genomen dis positiën minder goeden komt zulks ter verantwoording van den korps-commandant of aanvoerder van het geheelter beoordeeling weder door hoogere autoriteiten. "VVat het houden van militaire marschen en manoeuvres door het

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 629