ZIEKENZALEN OF HOSPITALEN? Een proefreglement over den iuwendigen dienst bij onze zieken- inriohtingen zal binnen kort levensvatbaar worden verklaard en bij algemeene order worden ingevoerd. Wij hopen, dat met de invoering van dat Reglement alles gere geld moge worden, wat thans in de lucht hangt. In de eerste plaats wenschen wij de aandacht er op te vestigen, dat niet alle garnizoenen het voorrecht genieten een hospitaal te be zitten. Er zijn er die slechts met eene ziekenzaal begiftigd zijn. De enkele leek, die het I. M. T. in handen neemt, vraagt wellicht welk verschil er bestaat tusschen een hospitaal en eene ziekenzaal. Feitelijk behoorde het verschil daarin te bestaan, dat de zieken zalen bestemd moesten zijn om lichte zieken, in het algemeen de zoodanigeu, die slechts kort onder behandeling verblijven, op te nemen, tenzij de aard der ziekte niet toelaat, hen naar elders te vervoeren, terwijl de ziekeninrichtingen, die hare aanvulling erlangen van de ziekenzalen, dus de zoodanige waar ernstige zieken, of wel lijders met ziekten van langdurigen aard verpleegd worden, hospitalen moes ten heeten. Doch de practijk leert anders. Men raadplege slechts Art. 1 der Alg. Order No. 90 van 1876. Uit de militaire tarieven leereu wij intusschen dat een hospitaal eene zieken-inrichting is, waarin de lijders naar behooren gevoed en verpleegd wordenterwijl dit niet mag gezegd worden van de zie kenzalenaangezien ligging en voeding daar veel te wenschen overlaten. Dit klinkt wel zeer vreemd, doch men zal moeten erkennen, dat de door ons uit de tarieven gemaakte gevolgtrekkingen alleszins juist zijn, en ons er toe mochten leiden, eene definitie vast te stellen voor ziekenzaal of hospitaaldie afwijkt van de officieele terminologie. -©00§§00o

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 632