H23 tarieven, dat iemand van het hospitaal-personeel belast wordt met het bereiden der extra-spijzen in de Ziekenzalen. We stellen ons voor, dat iedere Ziekenzaal onder zijn personeel een gewezen kok zal tellen, die de kunst moet verstaan, zonder boter, reuzel of olie, zonder specerijen of kruiden, een heerlijk gebraden kip of fricadel te produ- ceeren; maar we vreezen dat ons hospitaal-personeel het in de edele kookkunst nog niet zoo ver gebracht heeft, om zonder keukengereed schappen dit werk te verrichten. Kooktoestellen zijn intusschen artikelen, die volgens Tarief No. 41 niet behooren tot de uitrusting der Ziekenzalen, tenzij men de. 3 distributie lepels, 1 kasserolle, 1 kookketel kleine, 2 keukenmes sen en 2 theeketels als zoodanig aanmerkt, en toch leest men in de Algemeene bepalingen van Tarief No. 40, dat de hoenders afwisse lend geroosterdgebradentot fricadel of tot lapjes bereid zullen worden In de Hospitalen wordt voor deze bereiding boter of reuzel toege staan waarom ook niet aan de discretie van den geneesheer over gelaten, dit ook in de Ziekenzalen extra voor te schrijven? Zooals 12 van Tarief No. 40 thans luidt is dit niet mogelijk, en was het ons altijd een raadsel, waarom het hospitaal-personeel op de verschillende posten, waar wij ziekenzalen aantroffen, zich zoo gaarne belast zag met het bereiden van de extra kippen. Die bereiding zagen wij altijd geschieden in de keukens der menages, waar de planton (ofschoon hij zeer goed wist strafbaar te handelen) zijn geweten niet bezwaard achtte, uit den voorraad rundervet, reuzel of olie van de menage, het noodige aan den Ziekenoppasser-Kok af te staan, ten behoeve der zieke wapenbroeders. Nog iets. Er zijn er onder de lijders, die volstrekt niets uit de menage mogen bekomen, en die behoefte hebben aan de voeding, welke in de hospitalen worden verstrekt;-lijders, voor wie erwten soep of bruine boonen, gezouten of gerookt spek, sambals enz. nadeelig kunnen zijn. Waarom ook hen dan zóólang te blijven verplegen in eene Ziekenzaal, waarom niet bepaald, dat zij, mit3 hun toe stand dit gedoogt, ten spoedigste zullen worden overgebracht naar het naastbij zijnde Hospitaal? Nog ééne vraag. Wie is belast, om bij de Ziekenzalen het eten der dwangarbeiders te bereiden? Moet de menage dit doen? Is

Indisch Militair Tijdschrift | 1884 | | pagina 634